İskenderun Körfezi Dalış Merkezi Proje

Published on:  /   Yorum yapılmamış

İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesinde ya İskenderun Körfezi Dalış Merkezi Proje çalışmasının ikinci toplantısına Yayladağı ile Arsuz Kaymakamları da katıldı.

Dalış Merkezi Projesinin konuşulduğu toplantıda üniversite, sanayici, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili bölümleri bir araya geldi. İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şube Başkanı Kemal Kutlu ev sahipliğindeki istişare toplantısı, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ve Yayladığı Kaymakamı Tahir Yılmaz başkanlığında düzenlendi.

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, DASİFED Başkanı Faruk Ekinci, İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Yılmaz, İskenderun Yelken İhtisas ve Su Sporları Kulübü Başkanı Meriç Özkaya, ARİAD Başkanı Adnan Ağır, Milli Emlak Müdürlüğü’nden Mahmut Erdem ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri de toplantıda hazır bulundu.

Toplantıda İskenderun Körfez Dalış Merkezi Projesi ile ilgili İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi’nden Doç. Dr. Aydın Demir ve Necdet Uygur sunum yaptı.

18-24 aylık planda İskenderun Körfezi’nde Madenli-Arsuz, Konacık, Kale, Çevlik ve Keldağ-Karamağara’da beş ayrı noktada oluşturulması planlanan dalış resifleriyle ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Aydın Demir ve Necdet Uygur, dalış turizminde karşılaşılan sıkıntıları ve planlanan dalış noktalarında yapılması gereken yatırımları anlattılar.

5 yıllık planda on ayrı noktada dalış noktası oluşturulması hedeflenen projede ayrıca mevcut dalış noktalarının iyileştirilmesi, balıkçılığa kapalı koruma alanları, uçak vb. batık bölgeleri oluşturulması ve Türkiye’de önemli mimari eserleri, ölçeğinde ve su altında oluşturma hedeflendiği vurgulandı.

Sunumun ardından İskenderun Körfezi Dalış Merkezi Proje master planının hazırlanması ve yaklaşık maliyetlerin çıkarılarak üçüncü toplantının 15 Ocak 2020’de İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi’nde yapılmasına karar verildi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.