Gastronomi şehrinde pekmez masereleri kuruldu…

Published on:  /   Yorum yapılmamış

UNESCO tarafından 2017 yılında Dünyanın 26.Gastronomi Şehri” ilan edilen Hatay’ın; Zengin mutfak kültüründe önemli bir yere sahip olan ve Hassa’da geleneksel usullerde üretimi yapılan Söğüt’teki pekmez maserelerinde incelemelerde bulunan HBB Başkanı Lütfü SAVAŞ, burada pekmez üreticilerden bilgi aldı, kepçeyle pekmez savurarak, ikram edilen pekmez köpüğünden tattı.

Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü SAVAŞ, Hassa’da üzüm üreticileriyle buluştu. HBB Başkanı Lütfü SAVAŞ, üzüm üreticileriyle bir araya gelerek , üreticilerin sorunlarını dinledi. Hatay’ın  üzüm Cenneti olarak bilinen ve  tarım sektörünün  yüzde 97 ‘sinde  üzüm üretimi yapılan Hassa’da, coşkulu bir şekilde karşılanan HHB Başkanı Lütfü Savaş, önce partililerle kahvaltıda buluştu.

Burada ilçenin sorunlarını dinleyerek, çözüm önerilerini dile getirdi. Hassa’nın en büyük alt yapı sorunları olduğunu  belirten partililere,çözümü konusunda söz verdi.

Devamında ilçede yapımı bitmek üzere olan arıtma tesisleri inşaatını gezerek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Üzüm üreticileri ile görüşmelelrinin ardından Söğüt mahalle halkı ile bir araya gelerek, mahallenin içme suyu irsaliye hattı konusunda bilgi alışverişinde bulundu.

HBB Başkanı Lülfü SAVAŞ son olarak, Akbez mahallesine geçerek, kuru üzüm üreticileriyle bir araya geldi. Hassa üzümü ve pekmezinin markalaşması ve tescillenmesi konusunda sohbet eden Başkan SAVAŞ; Hassa üzümünün kokusu, aroması ve tadı bakımından kaliteli olduğunu belirterek, Hassa  üzümünün tanıtımı ve pazarlanması konusunda HBB olarak üzerlerine düşen görevi yapacaklarını dile getirdi.

Başkan SAVAŞ,eline tırmık alarak üzüm sergisinde üzümleri karıştırdı ve kurutma aşamasındaki evreleri yerinde inceleyerek,üreticilerden bilgi aldı.

HBB Başkanı Lütfü SAVAŞ’a, Hassa ziyaretinde Hassa CHP İlçe Başkanı Haydar Ergüneş,Hassa İyi Parti İlçe Başkanı Şemsittin Arık ,HBB Muhtarlar Daire Başkanı Durmuş Yıldırım,HBB Hassa Meclis Üyesi Remzi Kirişçi ,partililer ve üzüm üreticileri eşlik etti.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.