TASFİYE TALEBİ REDDEDİLEN MÜTEAHHİDE MÜJDE

Published on:  /   Yorum yapılmamış

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un, kamudan iş alan ancak dövizin aşırı artması nedeniyle işi yürütemez duruma gelen yükleniciler için çıkarılan tasfiye kararnamesinin uygulanmaması ile ilgili verdiği 82 önerge sonuç verdi.

Konuyla ilgili hem Hazine ve Maliye Bakanlığını hem de Cumhurbaşkanı Yardımcılığını adeta önerge yağmuruna tutan Güzelmansur’un çalışmaları, hem ulusal hem de yerel basında geniş yer bularak kamuoyu baskısı etkisi yaratmıştı.

Söz konusu gelişmelerin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan kararla, tasfiye talebi reddedilen ve iflasın eşeğine gelen müteahhitler bir nebze olsun rahatlayacaklar. Anılan kararda özetle, fesih talebi reddedilen yükleniciler süre uzatımı veya devir talebinde bulunabilecekler. Bu talebi iş aldıkları idareye iletecekler, ilgili idare de Bakanlık’tan uygun görüş almaksızın talebe ilişkin kararı verecek.

CHP’li Güzelmansur kararla ilgili : “Bakanlığın kararı, tasfiye talebi reddedilen ve Ağustos 2018 öncesi piyasa koşullarıyla iş yapmaya devam etmek zorunda bırakılan onbinlerce yüklenicinin rahat nefes almasını sağlayacak. Aynı zamanda bu yüklenicilerle çalışan yüzbinlerce işçiyi ve ailesini de rahatlatacak. Eğer böyle bir karar alınmamış olsaydı bu yükleniciler iflas edecek, çalışanları işsiz, aileleri aşsız kalacaktı. Sorunun çözümüne katkıda bulunmaktan ötürü memnunum, her zaman da mağdurun sesi olmaya devam edeceğim.” diye konuştu.

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.