DR. ÇELİKER 3 GÜNLÜK BEBEĞİ HAYATA BAĞLADI

Published on:  /   Yorum yapılmamış

İskenderun Gelişim Hastanesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özkan Çeliker, dünyada her 5 bin canlı doğumda bir görülen ‘Ensefalosel’ teşhisiyle doğan Suriyeli üç günlük bebeğin ameliyatını başarıyla gerçekleştirdi.

Ameliyatla bebeğin kafatasının arkasında bulunan iki keseyi alan Op. Dr. Özkan Çeliker, üç günlük bebeği hayata bağladı. Suriye’de yaşayan Kenavati çiftinin yedinci çocuğu olan Ahmet’in, riskli ameliyatının sonrası tedavisi Yeni Doğan Yoğun Bakım’da sürüyor.

Ensefalosel hastalığının mutlaka müdahale edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlık olduğunu belirten Op. Dr. Özkan Çeliker, bebeğin sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, “Biz üç günlükken genel bebeğin kafatasının arkasında iki kese mevcuttu. Keselerden bir tanesinden aktif beyin sıvısı ve kan gelmekteydi. Bunun üzerine hemen beyin görüntülemelerini ve eşlik edebilecek bir problem olup olmadığını görmek için omurilik taramalarını gerçekleştirdik. Normalde biz tek kese ya da o tek keseden birkaç tane kesecik gibi görürüz. Ama bebekte bağımsız iki tane kese vardı. Birisi dışarı açılmış ve kanamalı diğeri de üstü ciltle kapatılmış iki ensefalosel dediğimiz ve yaklaşık olarak da 5 bin doğumda bir görülen keseleri tespit ettik. Biz ameliyat hazırlıklarımızı yaptıktan sonra yeni doğan bebeğimizi acil olarak ameliyatımıza aldık ve başarılı bir şekilde keseleri çıkarttık. Bebeğimizin tedavisi şuanda Yeni doğan Yoğun Bakım Ünitesi’ndedevam ediyor.Bundan sonraki süreçte de, bebeğimizin tedavisini bitirip, ailesine sağlıklı bir şekilde teslim edeceğiz” dedi. Bebeğin babası Suriyeli Nefie Kenavati ise Dr. Çeliker’e, gerçekleştirdiği başarılı ameliyattan dolayı teşekkür etti.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.