“Oruk ve Ekşi Aşı” birincileri belirlendi

Published on:  /   Yorum yapılmamış

 

Gastronomi kenti Hatay’da yöresel yemek yarışması düzenlendi. Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) ile Hatay Büyük Şehir Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği yarışmada; “Oruk ve Ekşi Aşı” birincileri belirlendi. TAŞPAKON Genel Başkanı Gökhan Tufan, merkez Antakya ilçesi Saray Caddesi’nde, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa düzenledikleri yarışmada, yöresel yemekleri tanıtmayı amaçladıklarını söyledi. Renkli görüntülere sahne olan yarışmanın sonunda dereceye girenlere Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş tarafından ödülleri verildi.

HBB Mehteran Takımı’nın gösterisiyle ve Hatay halkının yoğun katılımıyla gerçekleştirilen yarışmaya, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, TAŞPAKON Genel Başkanı Gökhan Tufan’ın yanı sıra şehrin önde gelen isimleri katılım gösterdi.

Hatay’ın meşhur lezzetlerinden ekşi aşı ve oruk yapımı için düzenlenen yarışmanın açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Savaş,  “Yarışmamız gastronomi şehri Hatay’ımızın ilk organizasyonu. 36 tane yarışmacı ekibimiz var. Hatay iki büyük başarıya imza attı. Almanya’nın Düsseldorf şehrinde EXPO 2021’i Hatay kazandı. Bu zaferin ardından 31 Ekim’de UNESCO Hatay’ı 26’ncı gastronomi şehri ilan etti” ifadelerine yer verdi.
Başkan Savaş konuşmasının devamında, aynı başvuruyu Antakya Belediye Başkanlığı döneminde Antakya mutfağı için gerçekleştirdiklerini fakat çıkan ufak pürüzler sonucu kazanılamayan bu zaferin şu anda Erzin’den Yayladağı’na kadar tüm Hatay mutfağı için kısmet olduğunu ifade etti.

BAŞKAN SAVAŞ: “ORGANİZASYONLARIN DEVAMI GELECEK”
Bu iki altın bileziğin Hatay’ın ekonomisine katkı sağlamasını istediklerini ifade eden Başkan Savaş, şehrin sahip olduğu değerlerin tanıtılması için organizasyonların devam edeceğini belirtti.

TUFAN: “HATAY GASTRONOMİSİNİN TANITIMINA KATKIDA BULUNACAĞIZ”
Yarışmanın başlamasından önce söz alan Gökhan Tufan, ”TAŞPAKON Türkiye’nin 7 bölgesinde 7 federasyon ve bu federasyonlara bağlı 61 dernekle faaliyet gösteren 5253 sayılı dernekler kanuna göre Türkiye nüfusundaki en büyük sivil toplum kuruluşudur. Bugün Hatay’dayız. Burada olmamızın farklı bir önemi var Hatay’ımızın yakın bir zamanda UNESCO tarafından gastronomi şehri seçilmesinden sonra konfederasyonumuz ve belediyemiz iş birliği ile nice büyük faaliyetlere Hatay gastronomisinin tanıtımına büyük katkıda bulunacağız. Ülkemizdeki 81 vilayette çok önemli gastronomik değerlerimiz var. Bu milli değerlere sahip çıkmak ve kendi ülke mutfağımızı önce milletimize sonra da tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz. Bugün burada yaptığımız faaliyetin Hatay’a ve ülkemize faydalı olmasını diliyoruz” diyerek desteklerinden dolayı Başkan Savaş’a teşekkür etti.

ÖNEY: “ATATÜRK’ÜN BİZLERE EMANET ETTİĞİ HATAY’I NEDEN BU KADAR ÇOK SEVDİĞİNİ BİR KEZ DAHA ANLADIM”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney gerçekleştirdiği konuşmada, Hatay’ın  eşi benzeri olmayan bir şehir olduğunu vurgulayarak “Atatürk’ün bizlere emanet ettiği gözde şehri Hatay’ı neden bu kadar çok sevdiğini bir kez daha anladım” ifadelerine yer verdi.

Konuşmalar sırasında yarışmacılar marifetli elleriyle yemeklerinin yapımı sürdürdü.  Ekşi aşı ve oruk yapımı için hazırlanan mutfaklarda üçer kişilik gruplarla hünerlerini tescillemek üzere çaba gösteren Hataylı yarışmacılar birbirinden güzel yemekler yaparak jürinin beğenisine sundu.

Yarışmanın sona ermesinin ardından birinci olan grubun üyelerinden Sefa Özdemir, Sefa Öksüz, Gülnaz Açık 1500 TL’lik ödüllerini Başkan Savaş’tan aldı. İkinci olan gruba 1000 TL, üçüncü olan gruba ise 500 TL ödül verildi.

Ödül töreninin ardından kadın yarışmacılar yerel sanatçı Hamza Özer’in söylediği Antakya ezgileriyle eğlendi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.