MKÜ İktisat, işletme ve kamu yönetiminden toplam 659 öğrenciyi mezun

Published on:  /   Yorum yapılmamış

MKÜ  Fakülte ve Yüksekokulları’nda öğrenim gören öğrencilerimiz 2015-2016 eğitim öğretim yılı sonunda kendileri için düzenlenen törenlerde hüznü ve coşkuyu bir arada yaşıyorlar. Bir dönemi kapatıp yeni bir döneme adım atan öğrenciler törenlerle birlikte aldıkları diplomalarla ailelerine ve hocalarına karşı sorumluluk sahibi olduklarını göstererek mutlulukla mezuniyetin tadını çıkarıyorlar.

Bu yıl birimlerimizin farklı zamanlarda ayrı ayrı düzenledikleri törenlerin sonuna yaklaşırken İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Mimarlık Fakültesi öğrencileri için 10 Haziran’da iki ayrı tören düzenlendi. Çok amaçlı kapalı spor salonunda İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen törene öğrencilerin aileleri çok yoğun ilgi gösterdi. Yaklaşık 700 öğrencinin mezun olduğu törene Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ile birlikte Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Prof. Dr. Yusuf Önlen, Prof. Dr. Veysel Eren’in yanı sıra fakülte öğretim elemanları, aileler ve mezun öğrenciler katıldı.

mimarlik-mku-kep (5)

Törende bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, öğrencilere daha önceki mezuniyet törenlerinde sıklıkla vurguladığı gibi önemli bir iş imkânı yakalayacaklarını ve kendilerini sadece devlet işine şartlandırmamaları tavsiyesinde bulundu. Öğrencilere, çevrelerini ve dünyayı çok iyi gözlemlemelerini söyleyen Rektör Kaya konuşmasına şöyle devam etti: “Artık ülkemize faydalı birer çalışan olmak zorundasınız. Ailenize ve ülkenize karşı sorumluklarınızı yerine getirme zamanı gelmiştir. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını karşılayabilmek için bizler üzerimize düşenin en iyisini yapmaya gayret gösterdik. Bundan sonra bu gayretin daha fazlasını sizler göstermek zorundasınız.  İnşallah bundan sonraki yaşamınızda hepiniz çok başarılı olursunuz.”mimarlik-mku-kep (11)

İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Songül Kakilli Acaravcı da iktisat, işletme ve kamu yönetimi bölümlerinden toplam 659 öğrenciyi mezun etmenin gururunu yaşadıklarını aktardığı konuşmasında öğrencilere hitaben, “Bugünü bir ayrılık olarak görmeyin. Hayatta başarılarınızı bizlerle paylaşın, Üniversitemizi ve fakültemizi ziyaret edin ve bizlerle görüşün. Bizim için elde edilebilecek en büyük ödül, sizlerin başarı ve mutluluğudur.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından dereceye girenlere protokol tarafından diplomaları ve başarı belgeleri verildi. Tüm öğrencilerin de diplomalarını almalarının ardından hep birlikte kepler havaya atıldı.

Gün içerinde ikinci tören Mimarlık Fakültesi öğrencileri için MKÜ Lokal İşletmeleri bahçesinde gerçekleşti. Bu törene Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kılınç, fakülte öğretim elemanları ve öğrenci aileleri katıldı.

mimarlik-mku-kep (12)

Burada bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kılınç terörle mücadele kapsamında vatan savunması yaparken şehit olan asker ve polislerimizi anarak başladığı konuşmasında, “Biz burada huzur içerisinde yaşayalım diye asker ve polislerimiz şehit oluyor. Dökülen kanların boşuna olmadığını çok çalışarak göstermeliyiz. Bunun kıymetini bilip vatanımıza sahip çıkmalıyız” dedi.

Mimarlığın insanlık tarihinin en eski mesleği olduğunu belirten Prof. Dr. Kılınç, “İnsanoğlu yeryüzüne geldiği günden beri yeryüzünü imar etmiştir. O nedenle bu meslek çok değerli. Hem ilim alanı hem de sanat alanı. Kendinizden bir şeyler katarak yeryüzünde bir iz bırakıyorsunuz. Üstelik mezun olduktan sonra da meslek sahibi olarak mezun oluyorsunuz. Bu meslek geleceği olan bir meslek. Kendinizi devlete şartlandırarak köreltmeyin. Biraz sabırlı olduktan sonra çok daha büyük işlere imza atacaksınız.” şeklinde konuştu.

Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Yrd. Doç. Dr. Mustafa atmaca da, “Geleceğimizin güvencesi olan sizleri; bilimi ve teknolojiyi kullanan, insan haklarına saygılı, erdemli, sorunlara neden-sonuç ilişkileri içerisinde çözüm üretebilen, araştıran, sorgulayan, etik ve milli değerlere bağlı, bilimin ve aklın yol göstericiliğinden ayrılmayan, dünyanın her ülkesinde çalışabilecek bilgi birikimine sahip, sağduyulu çağdaş bireyler olarak yetiştirmenin gururunu yaşıyoruz.” diye kaydetti.

Konuşmaların ardından dereceye girenlere protokol tarafından diplomaları ile birlikte başarı belgeleri verildi. Bütün öğrencilerin diplomalarını almalarının ardından coşkuyla kepler havaya atıldı. Öğrenciler aileleri ve arkadaşlarıyla bol bol fotoğraf çektirdiler.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.