Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şubesi emekli yoksulluğa isyanı

Published on:  /   Yorum yapılmamış

“Tüm emekli, dul ve yetimlerin kök maaşları 2002 öncesi gibi asgari ücretin yüzde 50 üstüne çıkarılıp, bunun üzerine zam uygulansın” diyerek sokağa inen 2021 Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şubesi, emeklinin yoksulluğa mahkum edilmesine karşı insanca yaşayacak ücret talep ettiler.

Sivas Katliamında yaşamını yitirenler anıldığı toplantıda açıklamayı okuyan Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mustafa Çankaya, “Milyonlarca kamu emekçisinin ve emeklilerinin maaş artışlarının belirleneceği günlerdeyiz. Yakıcı enflasyon koşullarında bile asgari ücrete ara zam yapmayacağını söyleyen ekonomi yönetiminin, emekliler için de iyi şeyler düşünmediğinin farkındayız. İktidarın tam denetimindeki TÜİK’e göre ilk 5 aylık enflasyon yüzde 22.72 oldu. Yani SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine haziran ayı için tahmin ettikleri yüzde 2.56 enflasyon oranını ekleyerek, gerçek enflasyonun yarısını dahi bulmayan, 6 ay için yüzde 25.86’lik sahte artış ile biz emeklileri tamamen nefes alamaz hale getirecekler. Emekliler bu durumdayken Mehmet Şimşek, iktidar mensuplarının şatafatına, sarayların har vurup harman savurmasına, çoklu maaşlara, geçiş garantili köprülere, müşteri garantili hastanelere değil, emekçinin lojmanına gözünü dikiyor. Orta vadeli programla halka kemer sıktıran, emekliyi yoksunluğa mahkum eden; kaynaklarımızın rantiyeye, tefeciye, döviz milyarderlerine  aktarılmasına hayır diyoruz. Aylık bağlama oranı yeniden yüzde 70’e çıkarılsın. Güncelleme kat sayısında milli gelir artışından pay verilsin. En düşük emekli kök maaşı, en düşük memur maaşına eşitlensin. Emekli aylıkları emekli sendikaları statü yasası çıkana kadar bağımsız kurumlarca açıklanan gerçek enflasyon oranına göre otomatik olarak güncellensin. Tüm emekli, dul ve yetimlerin kök maaşları 2002 öncesi gibi asgari ücretin yüzde 50 üstüne çıkarılıp, bunun üzerine zam uygulansın. İntibak Yasası acilen çıkarılarak, 2000 öncesi ve 2000 sonrası emekliler arasındaki maaş eşitsizliği giderilsin.” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.