İSRAİLLİLER HATAY’DAN NE KADAR TOPRAK ALDI?

Published on:  /   Yorum yapılmamış

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, İsraillilerin Hatay’dan yoğun bir şekilde toprak ve gayrimenkul alması konusunu Meclis gündemine taşıdı.

2008 yılında Hatay’ın yabancılara mülk satışına kapanmış olmasına rağmen bu yasağın çeşitli yollarla delindiğini belirten Güzelmansur, şirket kurarak ya da tapuyu başkası adına göstererek Hatay’dan yabancıların ve İsraillilerin kolaylıkla toprak alabildiğini vurguladı.

Konuyla ilgili soru önergesi veren Güzelmansur ‘‘Özellikle deprem sonrasında İsraillilerin Hatay’da bahsedilen yöntemlerle yoğun bir şekilde toprak ve başkaca gayrimenkuller edindiği halk arasında konuşulmakta ve kamuoyunu rahatsız etmektedir’’ dedi.

Güzelmansur’un Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlamasını istediği sorular şunlar;

  1. İsrail uyruklu yabancı tüzel kişilerin Hatay’da edindiği arsa, arazi, bağ, tarla sayısı ve büyüklüğü nedir?
  2. İsrail uyruklu yabancı tüzel kişilerin Hatay’dan aldığı bağımsız bölüm (mesken, ofis, büro vb.) sayısı nedir?
  3. Son üç yılda T.C. vatandaşlığı verilen İsraillilerin Hatay’da edindiği arsa, arazi, bağ, tarla sayısı ve büyüklüğü ile bağımsız bölüm (mesken, ofis, büro vb.) sayısı nedir?
  4. Tapuyu başkası adına çıkarmak suretiyle Hatay’dan toprak ve diğer gayrimenkullerden alan İsrailliler belirlenmekte midir? Detayları nelerdir?
  5. Hatay özelinde ve Türkiye genelinde İsrail uyruklu şirket sayısı nedir?
Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.