ERİŞKİNLERDE DOĞUMSAL KALP HASTALIKLARI BELİRTİLERİ

Published on:  /   Yorum yapılmamış

İskenderun Gelişim Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Nuh Yılmaz, erişkinlerde doğumsal kalp hastalıklarının ileri yaşlara kadar belirti veremeyeceği belirterek uyarilarda bulundu. 

Bazı doğuştan kalp hastalıkları ileri yaşlara kadar hiç belirti vermeyebilir ya da hafif belirtilerle seyredebilir. Doğuştan kalp kusurları (defekt), doğumdan hemen önce, doğumdan hemen sonra, çocukluk döneminde veya yetişkinlik yıllarında teşhis edilebilir. Birtakım kalp defektleri giderek artan şekilde hayat kısıtlamasına neden olur.
Yetişkinlerde, doğuştan kalp hastalığı belirtileri şunları içerebilir:
Nefes darlığı
Yetersiz egzersiz toleransı
Çarpıntı
Morarma
Halsizlik
Sürekli Yorgunluk
Tedavi, doğuştan kalp hastalığının şiddetine dayanır. Bazı hafif kalp kusurları herhangi bir tedavi gerektirmez, diğerleri ilaçlarla, invaziv prosedürlerle veya ameliyatla tedavi edilebilir. Doğuştan kalp hastalığı olan çoğu yetişkin, bir doğuştan kalp uzmanı tarafından da izlenmelidir.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.