LÜTFÜ SAVAŞ: HATAY’I OLDUBİTTİ MANTIĞIYLA İNŞA EDERSEK BİR BİLİM İNSANI OLARAK BUNDAN UTANÇ DUYARIM

Published on:  /   Yorum yapılmamış

LÜTFÜ SAVAŞ: HATAY’DAKİ BİLİMSEL DANIŞMA TOPLANTISI DEPREMDEN ETKİLENEN 10 İLİMİZE DE REHBER OLACAK

 

HBB VE ALANINDA UZMAN AKADEMİSYENLER DEPREM SONRASI HATAY’IN İNŞASINI TÜM YÖNLERİ İLE ELE ALDI

 

‘’SİYASETTE KAYBEDELİM, PARAMIZI KAYBEDELİM AMA ARTIK CANLARI KAYBETMEYELİM’’

 

Hatay Büyükşehir Belediyesi, deprem sonrası yeniden yapılanma konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

 

12 farklı üniversitede görev yapan akademisyenlerin bir araya geldiği ve moderatörlüğünü Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin’in üstlendiği Hatay’ın yeniden yapılanması sürecine dair Bilimsel Danışma Toplantısı sona erdi.

‘’Mevcut Durum Değerlendirmesi’’, ‘’Afet Sonrası Yeniden Yapılanmada Yenilikçi Planlama Yaklaşımları’’ ve ‘’Hatay’ın Deprem Sonrası Yapılanmasında İlke ve Esaslar’’ başlıkları ile gerçekleştirilen toplantıya, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Ege Üniversitesi, ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi ve İSTE gibi Türkiye’nin önemli üniversitelerinden alanında yetkin 20’ye yakın bilim insanı katıldı.

Hatay’ın depreme dayanıklı hale getirilmesi, risklerin azaltılması ve acil durum planlarının güncellenmesi gibi konuların ele alındığı toplantıda katılımcılar, farklı disiplinlerden gelen görüşlerin bir araya gelmesinin, deprem sonrası süreçleri daha etkili yönetmede etkili olacağı görüşünü savundu.

12 farklı üniversitede görev yapan akademisyenlerin bir araya geldiği ve moderatörlüğünü Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin’in üstlendiği Hatay’ın yeniden yapılanması sürecine dair Bilimsel Danışma Toplantısı sona erdi.

‘’Mevcut Durum Değerlendirmesi’’, ‘’Afet Sonrası Yeniden Yapılanmada Yenilikçi Planlama Yaklaşımları’’ ve ‘’Hatay’ın Deprem Sonrası Yapılanmasında İlke ve Esaslar’’ başlıkları ile gerçekleştirilen toplantıya, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Ege Üniversitesi, ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi ve İSTE gibi Türkiye’nin önemli üniversitelerinden alanında yetkin 20’ye yakın bilim insanı katıldı.

Hatay’ın depreme dayanıklı hale getirilmesi, risklerin azaltılması ve acil durum planlarının güncellenmesi gibi konuların ele alındığı toplantıda katılımcılar, farklı disiplinlerden gelen görüşlerin bir araya gelmesinin, deprem sonrası süreçleri daha etkili yönetmede etkili olacağı görüşünü savundu.

Haberin video ve fotoğrafını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat depremlerinin ardından ‘Yeniden Yapılanma Sürecinde Mekânsal Planlama Modeli ve Yol Haritası’nın belirlenmesi çalışmaları kapsamında 12 farklı üniversitede görev yapan bilim insanlarının görüşlerini aldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ, Hacettepe, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi ve İSTE gibi Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 20’ye yakın bilim insanı, “Hatay İli Deprem Sonrası Yeniden Yapılanmada Yenilikçi Planlama” konusunda düzenlenen “Bilimsel Danışma Toplantısı”nda görüşlerini açıkladı.

Toplantının açılışında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın ve tüm deprem yaşamış bölgelerin geleceği için ortak akıl ve dayanışma içerisinde daha güvenli, dirençli ve yaşanabilir kırsal-kentsel yerleşimler oluşturmak için çalıştıklarını vurguladı. Toplantıyı bilim insanlarının görüşlerini almak için düzenlediklerini anlatan Savaş, ‘’yeniden yapılanma sürecinde siyasetin dışında bilimin ışığı ile ilerlemek zorundayız’’ dedi.

SAVAŞ: EĞİTİM CAMİASININ, RESMİ KURUMLARIN BİR ÇATI ALTINDA TOPLANMALI

Depremin üzerinden 7 ay geçtiğini hatırlatan Savaş, “Artık şehrimiz için büyük adımlar atmamız lazım. 6 Şubat sabahı kabus gibi uyandık. Depremin ardından insanlarımızın en temel ihtiyaçlarını nasıl giderebiliriz diye düşündük. Gün geçtikçe sorunlar devam ediyor. Süreç uzadıkça şartlar daha zor oluyor. Depremde burada herkes görev yaptı. Ben depremin ilk gününden beri siyaset yapmadım. Deprem başka şehirlerde de olabilir. Bu bir doğal afettir bundan kurtuluşumuz yok” diye konuştu.

Hatay için herkesin ortak akıl doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini de vurgulayan Savaş, depremden çok ağır şekilde etkilenen Hatay’ın ve diğer şehirlerin ancak bilim insanlarının ortaya koyabileceği yol ve yöntemler ile yeniden yapılandırılacağına inandıklarını ifade etti.

Savaş şöyle konuştu: ‘’Artık eğitim camiasının, resmi kurumların ve herkesin bir çatı altında toplanarak deprem için planlama yapması lazım. Az hasarla nasıl kurtuluruz diye uzun vadeli hareket etmemiz, bütüncül bir şekilde adım atmamız lazım. Hızlı çözümle yapılmaması gerekiyor. Bundan sonraki süreçte daha güçlü ve gelecekle ilgili kaygısı olmayan bir Hatay’ı geleceğe taşımamız lazım. İlk beş gün kaderimizle baş başaydık. Ama üçüncü günden itibaren şehrimizin içinden, şehir dışından ve yurt dışından bizlere destekler geldi. Bu bizim için çok umut vericiydi. İlk beş gün gençlerimiz de destek vermek için şehrimize geldi. Çocukların yaptığı tek şey ortak bir şekilde yardım etmekti. İmkânsızlıklar içinde yardım ettiler. Gençlerimiz pırıl pırıllar. Siyasetçilerin, akademisyenlerin herkesin el ele verip büyük felaket öncesi şehrimizi nasıl yapılandırırız diye düşünmemiz lazım, bilim insanlarımızı Hatay’da görmekten çok mutluyuz ve oturumların sonuç bildirgesini heyecanla bekleyeceğiz.”

PROF ŞAHİN: HATAY’I BİR LABARATUVAR OLARAK DÜŞÜNEREK HAREKET ETMELİYİZ

Toplantının açılışında konuşan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin de “ Bilimin yol göstericiliği ile hareket ederek yapacağımız düzenlemeler depremden daha güçlü tutar bizi.’’ Dedi. Afetlere karşı şehirlerin planları ile ilgili uzun zamanlı planların önemine dikkat çeken Şahin, ‘bunu ortaya koymazsak ilerleyen zamanda çıkacak sorunları hiçbir zaman çözemeyeceğiz. Hatay’ı bir labaratuvar olarak düşünerek hareket etmeliyiz. Hatta Türkiye için yenilikçi bir planlama modeli nasıl yapabiliriz diye düşünmemiz lazım. Bunun tartışmasını nasıl başlatabiliriz ve bu tartışmanın genel ilkeleri ve yaklaşımı nasıl olmalıyı konuşabilmek için buradayız. Bunlara cevap arıyoruz. Hatay hepimizin bildiği üzere Türkiye Cumhuriyeti’ne en son katılan ilimiz. Fakat her zaman kültürüyle ve kimliğiyle çok özel bir şehir olmuştur. Türkiye ye en son katılan il olmasına rağmen en etkin il ve insan hazinelerinden biridir” dedi.

HBB Genel Sekreteri İhsan Çakar da katılımcılara Hatay’da deprem öncesi ve deprem sonrası Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu planlamalar hakkında bilgi verdi. Çakır, deprem sonrası 15 konu başlığı altında çalışmalara başladıklarını zemin etüdünden, ulaşıma; yeniden yapılanmadan psikolojik desteğe kadar çeşitli üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve kurumlarla işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından yapılan “Bilimsel Danışma Toplantısı” moderatörlüğünü Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin üstlendi.

Oturumlar, ‘’Mevcut Durum Değerlendirmesi’’, ‘’Afet Sonrası Yeniden Yapılanmada Yenilikçi Planlama Yaklaşımları’’ ve ‘’Hatay’ın Deprem Sonrası Yapılanmasında İlke ve Esaslar’’ başlıkları ile yapıldı.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.