Antakya SP Depremin etkileri ve giderilemeyen sorunlarını gündeme taşıdı!

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Antakya İlçe Başkanımız Fadıl Koçak’ın Hatay’ın durumuyla ilgili depremin etkileri ve giderilemeyen sorunlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Hatay, depremin etkilerini hala en ağır şekilde hissetmektedir. Depremin üzerinden neredeyse 6 ay geçmiş olmasına rağmen çok büyük sorunlar devam ederek Hatay’da yaşamı bir hayli zorlaştırıyor. Burada kalan vatandaşlarımız bir umutla hayata tekrar tutunmaya çalışmakta fakat zaten kötü olan ekonomi seçimden sonra gelen iğneden ipliğe zamlarla daha da kötüleşerek bu umudu ve çabayı baltalamaktadır.

       Hatay’da öncelikle iktisadi hayatın ayağa kaldırılması elzemdir. Sanayi esnafı, çarşı esnafı iş yerlerinin bir an önce ayağa kaldırılmasını beklemekte ve bu konuda sabırları zorlanmaktadır. Birçok esnafın yapmış olduğu haklı protestolara şimdiye kadar yetkililer kulak tıkamış durumda.

Öte yandan, konteyner ve çadır kentlerde yaşayan vatandaşlarımız her türlü zorlukla mücadele etmektedir. Günlerce süren su kesintileri, sıcak hava, banyo, tuvalet sorunu gibi temel yaşam ihtiyaçlarında ciddi sorunlar vardır. İnsanlar su sıkıntısı nedeniyle temel temizlik ihtiyaçlarını gideremiyor sıcak havanın etkisiyle de baş gösteren hastalıklarla uğraşmak zorunda kalıyor. Son yılların en sıcak günlerini yaşadığımız şu dönemde 35 ile 40 derece olan hava sıcaklığında çadırlarda yaşamak zorunda kalan vatandaşlar için acilen bir çözüm bulunması ve klimalı konteyner kentlere taşınması lazım. Bunun için ne beklenmektedir? Aşırı sıcakların insanı ölüme kadar götürecek etkilerinin olduğunu biliyoruz. Allah korusun herhangi bir vatandaşımızın sıcak havaya dayanamayıp hayatını kaybetmesi halinde bunun hesabı nasıl verilir? Konuyla alakalı herhangi olumsuz bir sonuçla karşılaşmadan önce tüm imkanların seferber edilmesi ve hızlıca insanların yaşayabilecekleri alanların oluşturulması lazım.

Tüm sorumlu paydaş kurum ve kuruluşlara sesleniyorum! Hatay ve Hatay’lı zor durumda! Vatandaşın umutlarının tükenmesine izin vermeyin. Yapılan ve yapılacak olan çalışmalar süratle ve insan sağlığını dikkate alacak şekilde yapılmalıdır.”

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.