iLAÇ YOKLUĞU NEDEN KRONİKLEŞTİ?…

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, eczacıların ve yurttaşın yaşadığı en önemli sorunlardan birisi olan ve artık kronik hale gelen ilaç yokluğu sorunu hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya cevaplandırılması amacıyla soru önergesi verdi.

Hatimoğulları önergesinde; “İlaç hammaddesinden ambalaj malzemesine kadar neredeyse her türlü girdinin yurtdışından temin ediliyor olması ve ilaç Euro kurunun gerçek Euro kuruna göre güncellenmemesi yüzünden bulunamayan ilaç sorunu yıllardır hasta ve eczacıyı mağdur etmeye devam etmektedir. Göz damlalarından tansiyon ilaçlarına, kanser ilaçlarından temel antibiyotik ilaçlarına kadar birçok ilaç piyasada bulunamamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Meslek odalarının bu uygulamadan acilen vazgeçilmesi, ekonomik gerçeklere uygun yeni birdüzenleme yapılması gerektiğini vurgulamakta olduğunun altını çizen Hatimoğulları; Türkiye’de yeterince ilaç üretilmediğini ve yeni nesil ilaçların yüzde 80’inin Türkiye’ye gelmediğini ifade etti.

Tülay Hatimoğulları önerge metninde;27 Kasım 2022 tarihinde eczacılar, düzenlediği miting ile ilaç yokluğuna dikkat çektiğini ve bu durumun artık “ilaç krizine” dönüştüğünü söyledi. Hastaları ve eczacıları mağdur eden ilaç yokluğu durumuna acil önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Tülay Hatimoğulları, vermiş olduğu soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi;

 İlaç yokluğuna karşı, yurttaşların ilaçlara erişimini sağlamak üzere Bakanlığınızın çalışmaları var mıdır?

  1. İlaçlarda uygulanan mevcut fiyat politikalarının güncellenmesi/değiştirilmesi sağlanacak mıdır?
  2. Yerli ilaç sanayisini desteklemek, eczacı istihdamına dayalı yeni molekül ilaçların üretimini yapacak yerli üretimi teşvik etmek üzere çalışmalarınız olacak mıdır?
Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.