Hatay Sağlık Sen Belen ve İskenderun’daki sağlık çalışanlarını kahvaltıda buluşturdu

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Sağlık Sen Hatay il Başkanı Mustafa Tekgüzel gece gündüz insan sağlığı için mücadele eden tüm sağlıkçıların her şeyin en iyisini hak ettiklerini belirterek “Sağlık Sen üyeleri, sağlığa ve sağlığın iradesine sahip çıkarak demokrasiye, haklarına önem verdiğini bir kez daha göstermiştir. Sandıkta gördüğüm coşku, aşkınız, desteğiniz, kardeşliğiniz ve en önemlisi değerleri gereği bizlere güvenen bu uğurda emek veren İskenderun Sağlık Sen İlçe temsilcilerime üyelerime teşekkür ederim. Sendika olarak her daim üyelerimizin yanındayız” diye konuştu.

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Ak Parti Milletvekili AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Abdulkadir Özel, Ak Parti İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven, İskenderun İlçe Sağlık Müdürü Volkan Yeter, Belen İlçe Sağlık Müdürü Dr. Selim Yılmazer, Hatay İl Sağlık Sen Başkanı Mustafa Tekgüzel, İskenderun Sağlık Sen Başkanı Ferdi Kızıltaş, Yönetim Kurulu, Üyeler Ve bazı Sendika Yöneticileri Memur-Sen İl Başkanı İsmail Bayraktar, Memur-Sen İl Başkanvekili Bayıdır Memur Sen Başkanı Hüseyin Tutar Memur Sen’e bağlı konfederasyon temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen kahvaltı davetine Hatay Sağlık Sen İskenderun Şube Yönetim Kurulu ev sahipliği yaptı.

Akparti İskenderun İlçe Başkanı Av. Abdulkerim Güven, Türkiye 2023 vizyonuna çok güzel bir vizyonla girdiğini Türkiye’nin dünyanın parlayan yıldızı olacağını söyledi.

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ise belediye olarak yapılan çalışmaları slayt eşliğinde gerçekleştirdi…

Milletvekili Abdulkadir Özel, Sağlık Sen’in daima devletin yanında durduğunu belirterek, sağlık çalışanlarına övgü dolu sözler söyledi. Pandemi döneminde de sağlık çalışanlarının özverili görev yaptıklarına dikkat çekti.Pandemi döneminde Sağlık Sen Hatay il Başkanı Mustafa Tekgüzel, kahvaltıda yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Bundan yaklaşık iki yıl önce çıktığımız bu yolda; “Firavuna karşı olmak yetmez, Musa’nın yanında olmak gerekir.” şiarıyla, ilk günden bu yana benimle yürüyen çok kıymetli dava arkadaşlarım, yönetim kurulum, ilçe temsilcilerim, değerli basın mensupları ve sağlık camiasının fedakâr çalışanları…Programımıza göstermiş olduğunuz, sıcak ilgi ve katılımdan dolayı şahsım ve Yönetim Kurulum adına teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Şubemiz bir demokrasi imtihanını tüm sendikalara örnek olacak bir biçimde geride bırakmıştır. Sağlık-Sen üyeleri sandığa ve sandığın iradesine sahip çıkarak demokrasiye ve haklarına ne kadar önem verdiğini bir kez daha göstermiştir.
Sandıkta gördüğüm coşkunuz, aşkınız, desteğiniz, kardeşliğiniz ve en önemlisi değerleri gereği bizlere güvenen ve bu uğurda emek veren İskenderun Sağlık Sen ilçe temsilcilerime, üyelerime, çok kıymetli ablam-sen Özlem Dinler’ e veher birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.
Sağlık-Sen tarihinin en yüksek katılımlı şube başkanlığı seçimlerinden biri olarak tarihe geçen bu demokrasi şölenine katılan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum.

Değerli misafirler,
Bundan 27 yıl önce memur sendikacılığının temellerini atan Bir avuç inanmış, inandığına adanmış insanın başlattığı bu kararlı, onurlu, ilkeli ve sorumlu dâvâ yürüyüşü dalga dalga büyüyerek, sizlerin de çabalarıyla bugün Türkiye’nin en çok üyesine sahip bir okyanusa dönüşmüştür.

Başta bu kutlu yürüyüşü başlatan, merhum Mehmet Akif İnan olmak üzere,

• Tüm Kurucularımıza,
• Her türlü zorlu, engelli ve çetin şartlarda, yılmadan, azim ve kararlılıkla mücadeleyi sürdürürken vefat edenlere,
• Bu kutsal emek ve alınteri mücadelesini bir bayrak yarışı telâkki ederek devam ettirenlere,
• Ve bu erdemli mücadeleyi yarınlara taşıyacaklara,
• Bizimle birlikte mücadele eden bütün üyelerimize,
. Bütün dalgalanmalara karşı sahayı diri tutan, talepleri, beklentileri, dertleri dinleyerek çözüm üreten ve sendikamızı güven limanı haline getiren tüm başkanlarıma minnet ve teşekkürü bir borç biliyor, bu vesile ile soylu mücadelemizin kurucusu, Kudüs şairi merhum Mehmet Akif İnan’ı saygı ve rahmetle anıyorum.

Ne diyordu üstat Necip Fazıl;

“Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
Hedefe varmayan mızrak utansın!
Hey gidi küheylan, koşmana bak sen;
Çatlarsan doğuran kısrak utansın!”

İşte bizler; 27 yıl önce toprağa bereketli tohum saçan Ustaların inşa ettiği bu yapıyı öksüz bırakmayarak, her türlü sahtekârlık, baskı ve zorluğa karşı şanla, şerefle verdiğimiz mücadeleyi, 2 Eylülde, siz değerli üyelerimizin dik duruşu ile mazbatamızı alarak taçlandırdık.

Değerli yol arkadaşlarım,
Kıymetli misafirler,
Biz bu yola, sahada bilfiil alın teri döken sağlık çalışanlarımızın hizmetkârı olmak için çıktık!
Sendikal mücadeleyi meslek ve ikbal kapısı değil; varoluş mücadelesi bildik.
Şimdi de bu kimliğimizle buradayız.
• Bu ruh ilekarşınızdayız.
• Bu inanç, irade, azim ve kararlılıkla huzurunuzdayız.
• Biz bu mücadeleye sizlerle birlikte, yüreğimizi koyduk.
• Gücümüzü sizden yâni örgütümüzden aldık.
• Esen fırtınalara hep birlikte göğüs gerdik.
• Haksızlıklara sizlerle birlikte cephe aldık.

Kaybedecek tek bir dakikamızın olmadığının bilinciyle, “Emeği değer, değeri emek” bilerek “DEĞERLERLE SENDİKACILIK” yapmaya geldik.
Geçtiğimiz günlerde İskenderun Devlet Hastanesinde tamamen iftira ve yalan temelinde, yetkisiz bir merdiven altı sendika tarafından temsilcimiz Ebru ADANUR’ a yapılan haksızlık karşısında dimdik duracağımızı ifade etmek isterim. Bu haksızlığın karşısında sessiz kalmayacağız. İdari ve hukuki yollardan sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Haksızlık karşısında susan değil sonuna kadar hakkını arayan iftiralara ve yalanlara boyun eğen değil dimdik duran bir anlayışla herbir üyemizin, temsilcimizin yanında olacağız
İnsan, iftirayı ancak önem vermemekle yenebilir. İftira edileni değil, edeni kirletir.
Bizler sizlerin dinliyoruz, sahadaki beklentilerinize cevap veriyoruz ve onlarda bildikleri en güzel işi yapıyorlar.
Arkadaşlar, göreve başladıktan sonra geçen 4 ay gibi kısa bir sürede tüm sağlık tesislerimizi yakın uzak demeden tek tek ziyaret ederek sağlık çalışanı arkadaşlarımızın sorunlarını yerinde dinledik, tanıştık, kaynaştık, ayrıştırıcı değil birleştirici olduk. 4200 ile devraldığımız üye sayısını sizlerin teveccühü ile 4800 bandına ulaştırdık.

Sahada en önemli sorunlardan biri haline gelen ve sürekli merdiven altı sendikalar tarafından algısal sanrılarla sabote edilen promosyon mücadelemiz il sağlık müdürümüz Dr Mustafa Hambolat’ın katkılarıyla sonuçlanmış olup revize edilen tutarın önümüzdeki hafta hesaplarınıza geçmesi beklenmektedir. Halk Bankası ile promosyon ihalesi revize edilen ilk İL olmanın gururunu burada ifade etmek isterim. Hayırlı uğurlu olsun.
Ayrıca bir diğer önemli konu olan ve 2023 yılının ocak ayında meclise sunulması beklenen sözleşmelilerin kadroya alınması ile ilgili Toplu Sözleşme Kazanımına vekil ebe-hemşirelerin ve kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının eklenmesi de sahada bayram havası esmesine vesile olmuştur. Tüm kardeşlerime mesai arkadaşlarıma hayırlı olmasını temenni ederim.

Şubemizin ülke genelindeki itibarını çok daha yükseklere çıkaracağız
Ülkemizi 2023 hedeflerine Sağlık-Sen’imizi 500.000 üye ideali ile birlikte ulaştıracağız. Sağlık çalışanlarımızın sorunlarının üzerine çok daha kararlı bir biçimde gidecek, şubemizin ülke genelindeki itibarını çok daha yükseklere çıkaracağız.

Takdir edersiniz ki Sağlık çalışanları görevleri icabı savaşta ve barışta sahada emniyet güçlerimizle birlikte hep ön safta yer alarak her koşulda halkımıza hizmet etmektedir. Covid 19 nedeni ile 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edildiğinde de izinleri durdurulan, emekliliğine ve istifa etmesine izin verilmeyen sağlık çalışanları, hastalık bulaştırmamak için aylarca ailesinden, çocuklarından ve sevdiklerinden ayrı kalarak canla başla halkımıza hizmet etmeye devam etmiştir.

Pandemide 373 sağlık çalışanımız şehit oldu
Türkiye’de, COVID-19 Pandemisi ile mücadelede doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarından oluşan yaklaşık 540.000 kişilik bir sağlık ordusu görev almış ve Pandemi sırasında 373 sağlık çalışanımız şehit olmuştur.
Şehitlerimize bir kez daha Allahtan rahmet, ailelerine ve sevdiklerine baş sağlığı diliyorum.
2011 yılından bu yana sınır komşumuz Suriye’deki iç savaş nedeniyle yine sağlık çalışanlarımızen ön saflarda canla başla hizmet etmekte bir yandan da tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizle mücadele etmektedir.

Geçtiğimiz temmuz ayında tüm kamu çalışanlarına yapılan zamlarla bir nebze olsun nefes alınmış olsa da; bizler Sağlık Sen olarak, her türlü zorlu koşulda 7/24 kesintisiz hizmet veren sağlık çalışanlarının yapılan mali iyileştirmelerden daha fazlasını hak ettiğine inanıyor ve bu konuda mücadele etmeye devam ediyoruz.

Memur maaşlarında zam beklentisi en az %40 oranlarında olmalı

Asgari ücrete yapılan zam, bu ücretle çalışan kesimde sevinçle karşılanmıştır bu zam baz alındığında beklenen memur maaş zammı en az %40 oranlarında olup inşallah çok yakın zamanda sahada çalışan emekçi kardeşlerimize bu müjdenin verileceğini umut ediyoruz.
Devletimiz birçok sorununun çözümünde önemli adımlar atmıştır. Ülkemizin bugünü ve yarınına ilişkin yapılan ekonomik ve sosyal katkıları önemsiyor, takdir ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklananTürkiye Yüzyılı vizyonunda tüm bu hususların göz önünde bulundurularak gelişmeye ve büyümeye paralel bir şekilde kazanım elde edileceğinden şüphe duymuyoruz.

Ayrıcaatılması gereken adımlar, hızlı ve kalıcı çözüm bekleyen sorunlarımız mevcuttur. Bu sorunları ve çözüm yollarını değişik platformlarda dile getiriyor ve takipçisi oluyoruz.

Yukarıda temas ettiğim sorunların yanında;

İstihdam, gelir dağılımı adaletsizliği ilekurumlarda kreş hizmeti konularında bir an önce kalıcı çözümler ve sürdürülebilir tedbirler alınmasını talep etmekteyiz.
Hâsılı; insanlarının mutlu ve huzurlu olduğu bir Türkiye için hep birlikte mücadele veriyoruz. Bu mücadeleyi, insan olma sorumluluğu gereği vermeye, Erdemli bir Sendika inşası için sürdürmeye kararlıyız.
Yaşanabilir bir dünya için erdemli mücadelemize, ülkemize ve ilimize olan sorumluluklarımızın bilinciyle hareket etmeye devam edeceğiz.
Şairin söylediği gibi;

“Biz koşu bittikten sonrada koşan atlarız!”

İstikamet üzere hüküm giydiğimiz bu uzun yolda, sizlerle birlikte, hep birlikte yürüyeceğiz!
Kıymetli Yol Arkadaşlarım,
Bizleri onurlandıran değerli misafirler,
Programımıza teşriflerinizden dolayı tekrar teşekkür ediyor,
Hepinizi sevgi ve saygılarımla en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.