ODTÜ KKTC Kampusu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cumali Sabah bu yıl da Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Arasında

Published on:  /   Yorum yapılmamış

ODTÜ KKTC Kampusu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cumali Sabah bu yıl da Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Arasında

Prof Dr Cumali Sabah Bu Yıl da Listede
Stanford Üniversitesi’nin yaptığı “dünya çapında en büyük bilimsel etkiye sahip araştırmacıları sıralaması” çalışması 2021 yılı versiyonu Elsevier BV tarafından yayımlandı.

Cumali sabah ODTU KIBRIS

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cumali Sabah geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da bilimsel üretkenliği ile listede yer aldı.
“Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesi; “kariyer boyu etki” ve “yıllık etki” olarak iki kategoride, 22 anabilim dalı ile 176 alt bilim dalında, dünya çapında ilk yüzde 2’lik dilimde bulunan bilim insanlarını kapsıyor.
Listenin oluşturulmasında, akademik performansı değerlendirmeye yönelik; nitelikli yayın sayısı, yayınların yer aldığı derginin etki değeri, patent sayısı, yapılan atıf sayısı, h-indeks, hm-indeks, makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve atıf yapan makalenin yayımlandığı derginin etki değeri gibi uluslararası ölçütler kullanılıyor.
Bilim insanlarının kariyerleri boyunca yaptıkları çalışmalar dikkate alınarak oluşturulan sıralamada adı geçen ölçütler doğrultusunda çalışmalar yapabilenler listelerde kendilerine yer bulabildi. Listenin yayınlandığı ilk yıldan bu yana hem kariyer boyu toplam üretimi ile hem de tekil yıllardaki yayın ve araştırma performansı ile yerini koruyan Prof. Dr. Sabah, belirtilen listelerinin müdavimi olmaya devam ediyor.
Araştırmalarına ek olarak Kampus Rektör Yardımcılığı görevini de sürdüren Prof. Dr. Cumali Sabah, listeye göre en etkili bilim insanlarından biri olarak çalışmalarına devam ediyor.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.