Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanından köpek katliamlarına tepki!

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Dr. Ufuk Bayraktar, kendisine ait sosyal paylaşım ağlarından yaptığı paylaşımlarla Hatay’da katledilen kedi ve köpeklerle ilgili kamuoyunu bilgilendiriyor.

Olaya dikkat çeken Bayraktar, attığı bir twette “#kolaydeğil insanına değer verilmeyen bir ülkede hayvan hakkı savunmak…Hayvan hakkı talep edildiğinde ‘önce insan’ deyip hayvanın önüne koyarlar insanı ama insanlar arasında güçlü olan haklı ve onun hakkı olur sadece… Hayvan hep haksız hep gariban, tıpkı güçsüz insan gibi…” ifadelerine yer verdi.

Geçtiğimiz ay içinde Samandağ’da 15 sokak köpeği ve 2 kedinin zehirlenerek öldüğünü belirten Dr. Ufuk Bayraktar, “Hatay Samandağ’da birileri sistematik olarak sokaktaki hayvanları zehirliyor. Sadece son bir ay içinde yaklaşık 17 kedi ve köpeğin zehirlenerek öldüğünü biliyoruz. Bu kişiler tespit edilmediği için sokak hayvanları zehirleniyor. Kullanılan zehir sadece hayvanlar için değil, çevre ve insan sağlığı içinde tehlike saçmaktadır” diye konuştu.

Samandağın son zamanlarda sokakta yaşayan evsiz hayvanların zehirlenme olayları ile ilgili anıldığını belirten Samandağ Belediyesi Meclis Üyesi Çevre Aktivisti Sinem Kayıkçı, “Hayvanların yaşam hakkı insanların inisiyatifine bırakılamaz. Ancak yöneticiler kendi yetki sahalarındaki bölgelerde bu durumu iyileştirmek ve konuşamayan bu canların haklarını savunmakla sorumludurlar. Dışarıdan bakınca bir zehirlenme vakası olarak görülen bu olay, medeni sanılan bir toplumun barbarca davranmasından başka bir şey değildir. Gerekli şikayetler bireysel olarak yapıldı. Toplumsal olarak tepkimizi ifade ediyoruz. Muhtarlarımızdan ve belediye başkanlarımızdan konuyla ilgili emniyet birimleriyle işbirliği yaparak suçluların bulunmasını talep ediyoruz” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.