İşçi emekçi 1 Mayıs’ Yarın kutlanacak

Published on:  /   Yorum yapılmamış

1 Mayıs tertip komitesi adına Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, 1 Mayıs İşçi Bayramı için çağrı yaptı. Ünsal açıklamasında; “Her yıl1 Mayıs’da alanlarda kutlanan İşçi Bayramı bu yıl Pandemi dolayısıyla Yarın (29 Nisan Perşembe günü) kutlanacak.” Dedi.

1 Mayıs 2021 Cumartesi günü ise saat 21.00’da, zorunlu iş kollarında çalışan emekçilerin iş yerlerinde, çalışmayan milyonların da evlerinde, balkonlarında, sosyal medyada 1 Mayıs coşkusunu büyütmesi ve 1 Mayıs Marşını söyleyecekler.

Tertip Komitesi adına Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, açıklamasında şunları söyledi:

“İskenderun’da Sağlık parkında düzenlendikleri basın açıklamasında “emeğin bayramı, birlik, mücadele, dayanışma günü 1 Mayıs kutlu olsun.” Diyerek başladığı açıklamasında Bizlerde İskenderun’dan bu çağrıyı yükseltiyor öne çıkarttığımız taleplerle bu yıl 1 Mayıs ta değil 29 Nisan Perşembe günü alanlardayız. 1 Mayıs 2021 Cumartesi günü ise saat 21.00’da, zorunlu iş kollarında çalışmakta olan emekçilerin iş yerlerinde, çalışmayan milyonların da evlerinde, balkonlarında, sosyal medyada 1 Mayıs coşkusunu büyütmesi ve 1Mayıs Marşı söylenmesini bekliyoruz…

Bizler bu ülkenin işçileri, emekçileri, kamu emekçileri, mühendisleri, mimarları, hekimleri, aydınları, akademisyenleri,köylüleri,esnafları, sanatçıları, gençleri, kadınları, emeklileri….

Bizler bu dünyanın tüm değerlerini ve güzelliklerini, alın terimizle, aklımızla, bilgimizle, kısacası emeğimizle üretenler.

İşçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs, tarihte ilk kez geçtiğimiz sene büyük kitleler halinde kentlerin merkezi meydanlarında kutlanamamıştı. Dünya emekçileri “iş, gelir ve sosyal güvenlik” taleplerini pandemi koşullarında emeğin yaratıcı gücüyle buldukları yöntemlerle, tek ses tek yürek olarak dile getirmişlerdi. Evlerden, işyerlerinden, belirli sembolik merkezlerden yükselen irade ile dünyanın bu düzeninin değişmesi gerektiğini dünya emekçileriyle beraber hep beraber haykırmıştık.

Aradan bir yıl geçti. Mevcut düzenin insanlığın temel sorunlarının çözümünde ne kadar yetersiz olduğu çok acı bedeller ödeyerek bir kez daha görüldü. On yıllardır dünya halklarına sınırsız bir emek ve doğa sömürüsü, savaşlar, ekonomik krizler, artan eşitsizlikler, yoksulluk, işsizlik dışında hiçbir şey sunmayan bu düzen COVID-19 salgınıyla insanlığın geleceğini tehdit ediyor.

Dünya kapitalist sisteminin yarattığı eşitsizliklerin ağır sonuçlarını her gün yaşıyoruz. Sağlık hizmetlerinin ve güncel olarak da COVID-19 aşısının bir ticari meta haline gelmesinin bedelini insanlık ağır biçimde ödüyor. Ve bu koşullar altında Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu 1 Mayıs 2021’de “Yeni bir toplumsal sözleşme ve herkese aşı hakkı” mücadelesini büyütme çağrısı yapıyor.

Bizlerde İskenderun’dan bu çağrıyı yükseltiyor öne çıkarttığımız taleplerle bu yıl 1 Mayıs ta değil 29 Nisan Perşembe günü alanlardayız.

1 Mayıs 2021 Cumartesi günü ise saat 21.00’da, zorunlu işkollarında çalışmakta olan emekçilerin işyerlerinde, çalışmayan milyonların da evlerinde, balkonlarında, sosyal medyada 1 Mayıs coşkusunu büyütmesi ve 1Mayıs Marşı söylenmesini bekliyoruz…”

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.