Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat: Önlenebilir ölümlerin nedeni OBEZİTE

Published on:  /   Yorum yapılmamış

“Sağlıklı Beslen, Hareket Et, Obez Olma!” diyen Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, 4 Mart Dünya Obezite Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında “Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çağımızın en önemli hastalığı obezite olarak kabul edilmektedir. Sağlıklı bir insanın vücudunun yaklaşık yüzde 20-25’i yağ dokusundan oluşur. Bu oranların biraz üzerinde yağ dokusuna sahip olmak “kilo fazlalığı”, çok daha fazla yağ dokusuna sahip olmak ise şişmanlık, yani tıp dilindeki ifadeyle “obezite” olarak adlandırılır.” Dedi.

Önlenebilir ölümlerin nedeninin sigaradan sonra obezite ile geldiğine vurgu yapan Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, obezitenin kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırladığına işaret etti.
Hayat kalitesinin obezite ile olumsuz etkilendiğini kaydeden Hambolat, yaşam süresinin de obezite ile olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) obeziteyi en riskli 10 hastalıktan biri olarak kabul ettiğini anımsatan Hatay İl Sağlık Müdürü Hambolat, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Son araştırmalarda obezitenin kanserle yakın ilgisi olduğu belirlenmiştir. Obezitenin en önemli risk faktörlerini; fiziksel aktivitede azalma, beslenme alışkanlıkları, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, evlilik, doğum sayısı ve genetik oluşturmaktadır. Kalıtsal olarak da geçebilen obezite özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hızla yayılmaktadır. Ülkemizde kadınların yüzde 20,9’unun obez olduğu görülmektedir. Erkeklerde bu oran yüzde13,7’dir. Toplamda Türkiye’de obezite oranı %17’dirObezite tedavisinde ve önlenmesinde sağlıklı beslenme ve egzersiz içeren yaşam tarzı değişiklikleri ana basamaktır. Obezite tedavisinde ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemler de kullanılabilmektedir. Obezitenin önlenmesinde toplumdaki farkındalığın arttırılması ve bebeklikten erişkinliğe sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarının benimsetilmesi öncelikli hedefler olmalıdır.”

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.