Expo 21 çiçeği…

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hoşgörü kentinin endemik türü ‘barış’ EXPO 2021’in logosuna ilham oldu

Hatay’da rastlantı sonucu keşfedilen ve hoşgörü kentini simgelediği için Latince “barış” anlamına gelen “Pacis” adı verilen endemik tür, “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla düzenlenecek EXPO 2021’in logosunda yer alıyor…

 “BİZİ EN İYİ TASVİR EDEN LOGO BUDUR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yaptığı açıklamada, Hatay’ın endemik bitki türleri açısından çok zengin bir kent olduğunu söyledi.
Bu türler arasında isminin anlamı gereği “barış”ın ön plana çıktığını aktaran Savaş, şunları kaydetti:
“Bu çiçek dünyada başka hiçbir yerde yok ve bu çiçeğin ortalama 13-15 civarında taç yaprağı var. Adı barış olan ve ortalama 13 taç yaprağı bulunan bu çiçeği biz logomuz yaptık ve öyle bir renklendirdik ki Hatay’ın 13 medeniyetini tasvir etsin, buradaki barış, kardeşlik ve hoşgörüyü anlatsın istedik. Şunu gördük ki bizi en iyi tasvir eden logo budur. Kentimizde bulunup dünya literatürüne sokulması dolayısıyla da gurur duyuyoruz.”

“SEMBOLİK ANLAM TAŞIYAN BİR TÜR”
Hatay MKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yelda Güzel de bitkiyi öğrencileri Samim Kayıkçı ve Serhat Yıldız ile bir rastlantı sonucu keşfederek dünya literatürüne kazandırmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.
Bu türün EXPO 2021 Hatay gibi büyük bir uluslararası organizasyonun logosunda yer almasından da ayrıca mutlu olduklarını anlatan Güzel, şunları kaydetti:
“Barış çiçeği bizim için sembolik anlam taşıyan bir türdü. Ona özellikle ‘barış’ adını koymayı uygun gördük çünkü yaşadığımız şehir bizim için çok değerli ve Antakya farklı kültürlere mensup insanların fark-lılıklarıyla birbirini sevebildiği, birlikte barış içinde yaşayabildiği örnek bir kent. Ayrıca, Pacis’in tek gibi görünen çiçeği aslında ahenk içinde bir arada bulunan çok sayıda çiçekten oluşmuş bir topluluktur. Aralarındaki uyum nedeniyle gözümüze tek bir çiçek gibi görünürler. Her biri kendi karakterini, kendi özelliklerini kaybetmeden meyveye dönüşür ve bu ahengi daha da güzelleştirir. Çiçek bu yönüyle de Antakya’ya benzer. Türe Pacis yani barış adını koyarak biraz şehrimizin bu yönüne vurgu yapmak istedik. Dolayısıyla şu anda da uluslararası bir organizasyonda sembolik değer taşıyan bu türün seçilmiş olması bizim için değerli.”

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.