“DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI”İSTE’DE

Published on:  /   Yorum yapılmamış

“İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Öğretim Üyeleri Dünyanın en prestijli dergileri arasında yer alan PlosBiology dergisinde yayımlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer aldı.”

Sunmuş olduğu özgün ve nitelikli eğitimle ses getiren İskenderun Teknik Üniversitesi yine anlamlı bir başarıya imza atarak bizleri gururlandırdı. PlosBiology dergisinde yayımlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesindeİskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Öğretimüyeleri de yer alması sevinçle karşılandı.

Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John Ioannidis ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ve dünyanın en prestijli dergileri arasında yer alan PlosBiology dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanlarının yayın sayıları, atıf sayıları, h-indeksi, yazar sıralamaları, dergilerin çeyrek değerleri gibi farklı değişkenler kullanılarak bilimsel etki endeksi oluşturuldu. Endeks kapsamında; 22 temel alan ve 176 alt bilim dalında dünya genelinde 7 milyon bilim insanı arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren 160 bin araştırmacı, “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yayımladı.

Yazarlar için bu araştırmada iki ayrı hesaplama yapılmıştır. Akademisyenlerin sadece 2019 yılındaki bilimsel etki değerleri hesaplanarak yapılan listede Türkiye’den 857 bilim insanı yer alırken İSTE’den 5 öğretim üyesi yer almaktadır. Bilim insanlarının tek bir yıl yerine kariyerleri boyunca yapmış oldukları çalışmalar dikkate alınarak yapılanikinci listeye Türkiye’den 614 hocamız girmeyi başarırkenİSTE’den ise 2 öğretim üyesi listeye girmeye başarmıştır.

İskenderun Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Lütfi YOLA ve Prof. Dr. Gürel ÇAM her iki listede de (hem 2019 yılı için hem de kariyerleri boyunca “en etkili bilim insanı”) yer alırken; Prof. Dr. Cemal TURAN, Doç. Dr. Muharrem KARAASLAN ve Doç. Dr. Oğuzhan AKGÖLsadece 2019 yılı listesindeen etkili bilim insanı olarak yer almışlardır.

REKTÖR DEPCİ’DEN TEBRİK MESAJI

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga DEPCİ de Öğr. Üyeleri Prof. Dr. Mehmet Lütfi YOLA, Prof. Dr. Gürel ÇAM, Prof. Dr. Cemal TURAN, Doç. Dr. Muharrem KARAASLAN ve Doç. Dr. Oğuzhan AKGÖL’nın “Dünyanın EnEtkili Bilim İnsanları” listelerinde yer alması dolayısıyla kendilerini tebrik ederek şöyle konuştu:

“Öğrencilerine Teknoversite vizyonuyla bir eğitim sunan İSTE, Türkiye’nin en yeni üniversitelerinden biri olmasına karşın, bilimsel anlamda son derece güzel işlere imza atan bir yükseköğretim kurumu olarak dikkat çekmeyi başarmıştır. PlosBiology dergisinde yayımlanan ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’ listesindeİskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Öğr. Üyelerimizindeyer alması bizleri gururlandırmıştır. Kendilerini tebrik ediyor ve bundan sonraki akademik yaşantılarında nice başarılara imza atmalarını temenni ediyorum” dedi. 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.