Antalya Altın Portakal Film Festivalinden iki ödülle dönen Hataylı Yönetmen’den memleketine mesaj

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’ne Hataylı Fikret Reyhan’ın yönetmenliğini yaptığı “Çatlak” filmi 57. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde, Çatlak Filminin tüm kadınlaraına “en iyi kadın oyuncu ödülü” ve Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Antalya Ulusal Film Yarışmasında Avni Tolunay Jüri Özel Ödülünü ve filmde oynayan kadın oyuncuların tamamı Süreyya Kilimci, Tuğçe Yolcu, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Canan Atalay En iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.

Ve yönetmen Fikret Reyhan,  ödülünü alırken Belen-İskenderun ve Arsuz’u etkisi altına alan yangın ile ilgili memleketinde çıkan yangınlara üzüntüsünü de dile getirdi.

Ekogündem ailesi olarak Filmde emeği geçen herkesi tebrik eder nice güzel haberler almayı temenni ederiz.

  1. Antalya Altın Portakal Film Festivali düzenlenen Kapanış ve Ödül Töreni’nin ardından sona eren yarışmada Altın Portakal’ın En İyi Filmi; Azra Deniz Okyay’ın yönettiği “Hayaletler” oldu!

 Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen 57.Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yıldızların Altında açık hava sinemasında düzenlenen törenle sona erdi. 3 Ekim’den bu yana Antalyalılara sinema dolu günler yaşatan festivalin kapanış töreninde ödüller sahiplerini buldu.

Habertürk ekranlarından canlı yayınlanan geceyi Şevval Sam ve Yekta Kopan sundu.

Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 12 film, 16 kategoride toplam 770 bin TL tutarındaki ödül için yarıştı.

Senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal’ın başkanlık ettiği, senarist-gazeteci-yazar-oyuncu Gülse Birsel, senarist ve yönetmen Kıvanç Sezer, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Taner Birsel ile gazeteci-yazar-tiyatro eleştirmeni Zeynep Oral’dan oluşan jüri, Azra Deniz Okyay’ın “Hayaletler” adlı filmini En İyi Film seçti.

Ödülü açıklayan Zeynep Oral, gerekçelerini şöyle açıkladı: “Zamanın ruhunu soğukkanlılıkla kavramış ve içinde yaşadığımız karanlığı cesaretle anlatan, alışılagelmiş kalıpları kıran, bizi şaşırtan ve sarsan, sinemamız için benzer çalışmalara ilham olacak güçte bir film.”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, “Hayaletler” filmindeki performansıyla Nalan Kuruçim ve “İnsanlar İkiye Ayrılır” filmindeki rolüyle Nezaket Erden arasında paylaştırıldı

Hayaletler” En İyi Film Ödülü başta olmak üzere beş ödülle geceden ayrıldı. “Hayaletler” filmiyle Azra Deniz Okyay; En İyi Yönetmen, Ayris Alptekin; En İyi Kurgu, Emrah Özdemir; En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’ne Fikret Reyhan yönetmenliğindeki “Çatlak” filmi layık görülürken, Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü’nü Ferit Karol imzalı “Kumbara” aldı.

En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi ise “İnsanlar İkiye Ayrılır” filmiyle Tunç Şahin oldu.

Ahmet Mümtaz Taylan “En İyi Erkek Oyuncu”

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü “Gelincik” filmindeki rolüyle Ahmet Mümtaz Taylan’a, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise “Çatlak” filminin oyuncuları; Canan Atalay, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Süreyya Kilimci ve Tuğçe Yolcu’ya verildi.

“Gölgeler İçinde” geceden 5 ödülle ayrıldı!

Erdem Tepegöz’ün yönettiği “Gölgeler İçinde” beş ödülle geceden ayrıldı. “Gölgeler İçinde” filmiyle; En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü Hayk Kirakosyan, En İyi Müzik Ödülü’nü Greg Dombrowski ve En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü Armen Ghazaryan kazandı.

Çiğdem Vitrinel, Faysal Soysal ve Tunç Davut’tan oluşan Film Yönetmenleri Derneği Jürisi’nin verdiği Film-Yön En İyi Yönetmen ve Coşkun Çokyiğit, Gül Yaşartürk ve Murat Tırpan’dan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisinin verdiği  SİYAD Ödülleri de Erdem Tepegöz’ün “Gölgeler İçinde” adlı filmine verdi.

Cahide Sonku Ödülü; Asiye Dinçsoy, Betül Esener ve Dudu Yetik’in!

Cahide Sonku’nun anısını yaşatmak ve Türkiye sinema sektöründeki kadın temsiliyeti ile görünürlüğüne dikkat çekmek amacıyla geçen yıl ilk kez verilen 50 bin TL para destekli Cahide Sonku Ödülü’nün bu seneki kazananları, “Dirlik Düzenlik”  filminin oyuncuları Asiye Dinçsoy, Betül Esener ve Dudu Yetik oldu.

En İyi Belgesel “Maddenin Halleri”

10 filmin yarıştığı Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın yönetmen Bingöl Elmas, yönetmen ve video sanatçısı Köken Ergun ile yönetmen, yapımcı ve akademisyen Kurtuluş Özgen’den oluşan jürisi, “Özgün anlatımı, yenilikçi ve güçlü görselliği, ‘görünmeyeni görünür’ kılması” nedeniyle En İyi Belgesel Film Ödülü’nü Deniz Tortum’un “Maddenin Halleri” filmine verdi.

Jüri Özel Ödülü de “Bir sanatçının yaşamını derinlemesine anlatması, görsel ve işitsel arşivi ustaca kullanması” gerekçesiyle Serdar Kökçeoğlu’nun “Mimaroğlu” filmine verildi.

“Mamaville” En İyi Kısa Film

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda ise toplam 12 kısa film yarıştı. Oyuncu Cemre Ebuzziya, film küratörü ve sinema yazarı Müge Turan ile yönetmen Ömür Atay tarafından yapılan değerlendirme sonucu, Irmak Karasu’nun yönettiği “Mamaville” En İyi Kısa Film seçilirken; Mahsum Taşkın’ın “Binbir Gece Masalları” adlı filmi Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

Uluslararası Yarışma’nın en iyisi “Nereye Gidiyorsun, Aida?”

10 filmin yarıştığı Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın Türkiye’den senarist ve yönetmen Emin Alper, Romanyalı yapımcı Ada Solomon, LesArcs Avrupa ve Tribeca Film Festivalleri’nin Sanat Yönetmeni Frederic Boyer, İranlı oyuncu, yönetmen Niki Karimi ile Brezilyalı video sanatçısı, yönetmen ve senarist Sandra Kogut’dan oluşan jürisi, Jasmila Žbanić’in “Nereye Gidiyorsun, Aida? / Qua Vadis, Aida?” adlı filmini En İyi Film seçti.

Salgın nedeniyle aramızda olamayan Jasmila Žbanić gönderdiği videoda; “Bu film 9 ayrı ülkenin işbirliği sonucu ortaya çıktı. Bunu belirtiyorum çünkü farklı hikâyelerimizi birlikte anlatmaya çalışarak birbirimizi daha iyi anlamaya çalıştığımızı göstermeye şimdi her zamankinden çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu ödül filmin daha çok insan tarafından izlenmesine, sinema sevgisi ve birbirimize karşı olan sevgimizle bizleri birleştirmeye yardım edecektir” dedi.

En İyi Yönetmen: Massoud Bakhshi

üri, En İyi Yönetmen Ödülü’nü “En Uzun Gece / Yalda, A Night For Forgiveness” filmiyle İranlı yönetmen Massoud Bakhshi’ye verdi.

Massoud Bakhshi festival ekibine teşekkürleriyle başladığı mesajında; “Antalya Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldığım için çok mutlu ve gururluyum. Umuyorum ki filmim, tüm izleyicilere affetmenin gerçek anlamı üzerine daha iyi bir kavrayış getirir” dedi.

“Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık / Preperations To Be Together For An Unknown Period Of Time” filmiyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Natasa Stork teşekkür ederek başladığı mesajında “Bu ödül benim için çok büyük bir onur. Uzun metraj bir filmdeki ilk başrol deneyimimdi. Benim için aşk dolu bir ruhun dünyasına inanılmaz bir yolculuktu. Bu yolculukta rehberim filmin yönetmeni Lili Horvát’tı. Onun hassas ve çok zekice yönlendirmelerini takip ederek Màrta’nın karakterini oynadığım için minnettarım” dedi.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü ise “200 Metre / 200 Meters”daki performansıyla Ali Suliman ve Gaza Mon Amour’daki oyunculuğuyla Salim Daw paylaştı.

Ali Suliman herkese çok teşekkür ederek; “Özellikle doğum günümü kutladığım bu gece benim için bu ödülü almak büyük bir onur ve doğum günüm için büyük bir hediye. Bu gece, pandemiden ötürü sizinle olamadığım için üzgünüm. Umuyorum ki Filistin’in çevresini saran tüm duvarlar bir gün yıkılır. Barış ve sevgi ile” dedi.

Salim Daw yönetmenleri Tarzan ve Arab Nasser başta olmak üzere festival ve jüriye teşekkür ederek; “Bu ödülü aldığım için çok heyecanlıyım. Sizinle birlikte orada olmayı ve hepinize bizzat teşekkür etmeyi isterdim ancak Hayfa’daki evimden hepinize sevgilerimi ve en iyi dileklerimi gönderiyorum” dedi.

  1. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: Hayaletler

Jüri Özel Ödülü: Çatlak – Fikret Reyhan, Nizam Reyhan

Behlül Dal En İyi İlk Film: Kumbara – Ferit Karol

En İyi Yönetmen: Azra Deniz Okyay – Hayaletler

En İyi Kadın Oyuncu: Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Canan Atalay – Çatlak

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Ahmet Mümtaz Taylan – Gelincik

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nalan Kuruçim – Hayaletler / Nezaket Erden – İnsanlar İkiye Ayrılır

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Emrah Özdemir – Hayaletler

En İyi Senaryo Ödülü: Tunç Şahin – İnsanlar İkiye Ayrılır

Cahide Sonku Ödülü: Asiye Dinçsoy, Betül Esener, Dudu Yetik – Dirlik Düzenlik

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Hayk Kirakosyan – Gölgeler İçinde

En İyi Kurgu: Ayris Alptekin – Hayaletler

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Armen Ghazaryan – Gölgeler İçinde

En İyi Müzik: Greg Dombrowski – Gölgeler İçinde

FİLM-YÖN (Film Yönetmenleri Derneği) En İyi Yönetmen Ödülü: Erdem Tepegöz – Gölgeler İçinde

SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) En İyi Film Ödülü: Gölgeler İçinde – Erdem Tepegöz

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

En İyi Belgesel Ödülü: Maddenin Halleri – Deniz Tortum

Jüri Özel Ödülü: Mimaroğlu – Serdar Kökçeoğlu

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Kısa Film: Mamaville – Irmak Karasu

Jüri Özel Ödülü: Binbir Gece Masalları – Mahsum Taşkın

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Film Ödülü: Quo vadis, Aida? – Jasmila Žbanić

En İyi Yönetmen Ödülü: Massoud Bakhshi – Yalda, A Night for Forgiveness

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Natasa Stark – Preparations to Be Together For an Unknown Period of Time

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Ali Suliman – 200 Meters / Salim Daw – Gaza Mon Amour

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.