Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Hatay İl Temsilciliği: “Kıdem Tazminatı kırmızı çizgimizdir”

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Hatay İl Temsilciliği önünde kitlesel açıklama ile  “Kıdem Tazminatı kırmızı çizgimizdir” mesajı verdi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Hatay İl Temsilciliği üyeleri, İskenderun Türk Metal Sen Binasının önünde dğüzenledikleri açıklama ile “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi düzenlemesi” kapsamında kıdem tazminatına yönelik hükümetin tutumunu eleştirerek , tüm Türkiye’de eş zamanlı yaptığı eylemde “Kıdem Tazminatı kırmızı çizgimizdir” mesajını verdi.

 

“Kıdem Tazminatıma Dokunma” yazılı pankartların açıldığı, sloganların atıldığı eylemde konuşan Türk İş Hatay İl Temsilcisi ve Türk Metal Sen İskenderun Şube Başkanı Çakır Varan, şu konuşmayı yaptı:

“Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak istiyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekûn bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur.  Görüşümüz net… Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. Türk-İş Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türkiş’in kırmızı çizgisidir.”

Eş zamanlı eylemde koranavirüs tedbirleri de gözetildi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.