TÜRGEV’E BELEDİYELERDEN AKAN PARA KESİLİNCE KYK FORMÜLÜ GELİŞTİRİLDİ !

Published on:  /   Yorum yapılmamış

CHP Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesineyakınlığıyla bilinen TÜRGEV, TÜGVA, Ensar, İlim Yayma, ÖNDER gibi vakıf ve derneklerebüyükşehir belediyeleri üzerinden aktarılan paranın seçimleri kazanan CHP’li belediye başkanları tarafından kesilmesi sonrası, bu dernek ve vakıfların yurtlarındaki öğrencilere beslenme ve barınma desteği adı altında Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü üzerinden rant kapısı açıldığını iddia etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün, yurtlarında öğrenci barındıran ve Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük önem vererek yönetimlerini kendi ailesine teslim ettiğiTÜRGEV, TÜGVA, Ensar, İlim Yayma, ÖNDER gibi vakıf ve derneklere”para yardımında” bulunduğunu, vakıf ve derneklere ait yurtlarda öğrenci sayısı fazla gösterilerek milyonlarca liralık rant sağlandığını söyledi.

CHP’li Şahin, üniversiteye yerleşen öğrencilerin sorunlarının başında barınma ve beslenme sorunu geldiğini, bu eksikliği gören AKP’nin yandaş vakıf ve dernekler kurarak bu mecralar üzerinden yurt yaptırıp, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü aracılığıylada yurtlarda kalan öğrenciler üzerinden Erdoğan ailesinin vakıf ve derneklerine para aktarımı yapıldığını söyleyerek konuyu meclis gündemine taşıdı.

 

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin yaptığı açıklamada, ‘‘Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından kamu yararına çalışan dernek ve vakıflara her ay öğrenci başına beslenme ve/veya barınma desteğiadı altında ödenek ayrıldığı, özellikle iktidara yakınlığı ile bilinen TÜRGEV, TÜGVA, Ensar, İlim Yayma, ÖNDER gibi vakıf ve derneklere yüksek miktarda para yardımları yapılıyor. 2018 yılından itibaren Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün, yurtlarında öğrenci barındıran vakıf ve derneklere beslenme ve/veya barınma desteği adı altında “para yardımında” bulunduğu yetkililerce açıklanmış, sonraki dönemde ise bahsi geçen vakıf ve dernek yurtlarına öğrenci başı ödeme yapıldığı, dernek ve vakıfların Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne verdiği listelerin denetlenmediği, buna bağlı olarak da yurtlar boş olsa dahi doluymuş gibi gösterilerek tam doluluk oranına göre ödeme yapılarak kurum bütçesinden rant sağlandığı gelen bilgiler arasında. Yaptığımız araştırmalar bu söylentilerin maalesef doğru olduğunu gösteriyor.’’ dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütçesinden, aralarında Ensar Vakfı, TÜRGEV, Aziz MahmudHüdayi Vakfı, Daru’lFünun İlahiyat Vakfı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı, TÜGVA’nın da bulunduğu vakıf ve derneklere aktarılan 357 milyon 453 bin 972 liranın açıklanması ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bu dernek ve vakıflara aktarılan parayı keserek vakıflarla yapılan protokollerin feshedildiğini duyurulması üzerine gündeme gelen para akışı kamuoyunun gündemindeydi. Erdoğan ailesinin gözbebeği olan vakıf ve derneklere AKP’nin yönettiği büyükşehir belediyeleri üzerinden aktarılan paranın seçimleri kazanan CHP’li belediye başkanları tarafından kesilmesi sonrası bu vakıf ve derneklere Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü üzerinden rant sağlandığını iddia eden Şahin, ‘‘TÜRGEV, TÜGVA, Ensar, İlim Yayma, ÖNDER gibi vakıf ve dernekler Erdoğan’ın gözbebeğidir. Kendisi kurdurup yönetimlerini de oğlu Bilal Erdoğan üzerinden dizayn eder. Yani bunlar bir nevi Erdoğan ailesinin kendi vakıfları. Geçtiğimiz süreçte adları birçok yolsuzluğa, devletin parasının ranta çevrilmesine konu olan kuruluşlar! Bu vakıf ve derneklere AKP’li belediyelerden milyonlarca lita para aktarılıyordu.Yerel seçimler sonrası seçimleri kazanan CHP belediye başkanlarının, vatandaşın vergileriyle meydana gelen devletin parasının rant dönüşmesini engellemesi, AKP’ye akan muslukları kesmesi ile, AKP’nin 1-2 yıl önce hayata geçirdiğiKYK formülü hızlandırdılar! Bu yandaş vakıf ve derneklere ait olan öğrenci yurtlarını tam doluluk oranında göstererek Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne öğrenci listesi veriyorlar. Yurdun kapasitesi 1000 kişi, kalan öğrenci sayısı 150 ama nedense devletin kurumu olan Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğühiçbir kontrol ve denetim yapmadan yurtta 1000 öğrenci kalıyormuş gibi fakir fukaranın vergisini bu vakıflara aktarıyor. Bu paralar nereye gidiyor, kimin cebine gidiyor milletimizin takdirine bırakıyorum!’’ ifadelerini kullandı.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından beslenme ve barınma desteği adı altında yapılan bu yardımların denetlenmediğinin altını çizen Şahin, ‘‘Yandaş vakıflar KYK’ya bir öğrenci listesi veriyor. Kurum bu listeyi kontrol dahi etmeden kaç kişi yazıyorsa o sayı üzerinden ödemeyi her ay düzenli olarak vakıfların hesaplarına yatırıyor. Mesela yurdun kapasitesi 1000 kişi ama sadece 150 öğrenci konaklıyor. Normalde 150 öğrencilik bir liste olmalı ve ona göre ödeme yapılması gerekirken, denetimin sıfır olduğu sistemde 1000 kişilik ödeme yapılıyor. Fakir fukaranın kıt kanaaat verdiği vergilerle biriken devlet bütçesi Erdoğan ailesinin yönetimini belirlediği yandaşlara aktarılıyor. Gelen paranın akibeti ne oluyor varın siz düşünün!’’ dedi.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunulan önergedeSuzan Şahin’in, bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’aşu soruları sordu;

 

  1. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü hangi vakıf ve derneklere ait yurtlardaki öğrenciler için beslenme ve/veya barınma desteği sağlamaktadır? Bu vakıf ve derneklerin isimleri nelerdir?
  2. Bugüne kadar Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaparak beslenme ve/veya barınma desteği isteyen kaç adet vakıf ve derneğe olumsuz cevap verilmiştir? Olumsuz cevap verilerek beslenme ve/veya barınma desteği talebi reddedilen vakıf ve derneklerin isimleri ve ret gerekçeleri nelerdir?
  3. TÜRGEV,İlim Yayma Vakfı, TÜGVA, EnsarVakfı, ÖNDER adlı vakıflarının sahibi olduğu kaç yurda Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü beslenme ve/veya barınma desteği sağlamaktadır? Bu yurtların öğrenci kapasiteleri ve doluluk oranı nedir?
  4. 2017-2018 ve 2018-2019 öğretim yıllarında hangi vakıflara kaç öğrenci için kaç TL beslenme ve/veya barınma ödemesi yapılmıştır? Vakıf ve derneklere şimdiye kadar toplam ne kadarlık bir beslenme ve/veya barınma desteği ödemesi yapılmıştır?

Dernek ve vakıflardan Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü ‘ne verilen beslenme ve/veya barınma desteği yapılacak öğrenci listeleri ve sayıları bir denetime tabi midir? Denetim yapılıyor ise nasıl bir yol izlenerek bu yurtlardaki öğrenci sayıları denetlenmekte ve beslenme ve/veya barınma desteği ödemesi yapılmaktadır? Denetleme yapılıyor ise bu denetlemeyi yapan birim veya birimler hangileridir?

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.