Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Hatay’da  

Yayım tarihi:  /   Yorum yapılmamış

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Hatay’a geldi.
05 Nisan 2018 Perşembe günü saat 11.45’de Hatay Havaalanına gelen Bakan Kaya, Vali Erdal Ata tarafından karşılandı. Karşılamada Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve Ak Parti İl Başkanı İbrahim Güler hazır bulundu.
Sonrasında Hatay Valiliğini Ziyaret eden Bakan Kaya’yı vali yardımcıları ve valilik birim müdürleri karşıladı. Valilik Şeref Defterini imzalayan Bakan Kaya ve beraberindeki heyet, Vali Ata’nın makamına geçti.
 Ziyarette Bakan’a yoğun programından zaman ayırıp ilimizi teşriflerinden ötürü teşekkür ederek söze başlayan Hatay Valisi Erdal Ata, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ve bağlı birimlerinin ilimizdeki hizmetleri ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.  Vali Ata : “İlimizde 439 şehidimiz, 1050 gazimiz var. 194 çocuğumuza hizmet veren 130 Koruyucu ailemiz var. 2016-2017 yıllarında 21 çocuk, 2018 yılında da 3 çocuk evlat edindirme kapsamında ailelere teslim edilmiştir. Engelli ve evde bakım hizmetlerinden 14.919 vatandaşımız faydalanmakta. Sosyal Ekonomik Destekte 4.755 aileye yardım yapılıyor, 4.812 çocuk faydalanıyor. Doğum yardımından 27.727 kadınımız faydalanmış. Bunun yanında projelerimiz var. Yeni, modern bir huzurevi binasının inşaatı devam ediyor. Sevgi Evlerimiz var, yetiştirme yurtlarımız var, Bakanlık olarak burada yoğun bir aktivite var. İlimizde Bakanlığın verdiği hizmetler ve destekler aksamadan devam etmektedir.” dedi.
Bakan Kaya da Vali Ata’ya teşekkür ederek “Hatay’da Bakanlığımızın verdiği desteklerden faydalanan vatandaşlarımızın sayısı gerçekten çok yüksek. Toplumun her kesimine dokunan, her kesimini kucaklayan bir Bakanlık olmaktan gerçekten gurur duyuyoruz. Bugün sosyal ekonomik destek dediğimiz destekle biz 108 bin çocuğumuza ailesinden koparmadan aile yanında bakım sağlıyoruz. Yine evde bakım hizmetinde bugünkü rakamlarımız 502 bini geçti. Tam 5 buçuk milyar TL evde bakım desteği veriyoruz. Sosyal devlet anlayışıyla, insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla girilmedik ev, dokunulmadık mazlum ve gerçekten ihtiyaç sahibi insan bırakmamak üzere çalışıyoruz. Hatay’ımızda da özellikle bu Afrin operasyonu dolayısıyla desteğe ihtiyacı olan tüm kesimlere el uzattık. Şehit ailelerimizle, gazilerimizle ilgileniyoruz. Bugün de şehit ailelerimizi ziyaret edeceğiz. Yine Suriye’den buraya getirilmiş Doğu Guta’dan mazlum evlatlarımızı göreceğiz. Ardından sevgi evlerimizi ziyaret edeceğiz. Ben zor bir dönemde Bakanlığımızın alanındaki tüm kesimlere de el uzattığınız için tekrar teşekkür ediyorum” dedi.
Bakan Kaya’nın Valilik ziyaretine Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Sandıkçı ve Ak Parti İl Başkanı İbrahim Güler eşlik etti.
Bakan Kaya Valilik ziyaretinde Suriye’nin Doğu Guta bölgesindeki kuşatmanın sembol isimleri haline gelen Kerim bebek, Kasım bebek, Alaa ve Nur kardeşler ve aileleri ile bir araya geldi. Çocuklara çeşitli hediyeler veren Bakan Kaya, Suriye’deki savaşta insanlık onurunu kurtaran tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.
Bakan Kaya yaptığı basın açıklamasında, “Zalim Esed rejiminin baskısından Doğu Guta’daki saldırılardan kaçarak Türkiye’ye sığınmış kardeşlerimizle bir aradayız. İnsanlık dramının en büyüğünün yaşandığı Suriye’de savaşın en büyük etkisi kadın ve çocuklar üzerinde görülüyor. Kerim bebek, savaşta hem annesini hem de kendi bir gözünü kaybetmiş. Tıbbi olarak desteğe ihtiyacı var. Onun Türkiye’deki tedavisini Devlet olarak biz gerçekleştireceğiz. Aile Bakanlığı olarak tüm ihtiyaçlarını takip edeceğiz. Bugün Türkiye olarak 3.5 milyondan fazla Suriyeli kardeşimize güvenli liman olmuş, onların her türlü ihtiyacını karşılamış, insanlık onurunun adeta Suriye savaşında Türkiye kurtarıcısı olmuştur. Bugün Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’yla orada yaşayan mazlum insanların da zulümden kurtulmasına vesile olduk. Başarılı bir şekilde operasyonumuzu tamamladık. Artık orada terör örgütlerinin son insanlık dışı eseri olan mayın ve eyp’lerin temizlik çalışmaları devam ediyor. Bugün Afrin’de kahraman Mehmetçiğimiz tek bir sivilin dahi burnu kanamadan oraya barışı, huzuru götürmek için mücadele veriyor” dedi.
İki Yıl Aradan Sonra Afrinli Çocuklar Okula Gidecek..
Afrin’de TSK’nın kontrolü sağlaması ile iki yıl aradan sonra çocukların okula gitmeye başlayacağını söyleyen Kaya şöyle devam etti:
“İki yıl aradan sonra Afrin’de çocuklar okula gidecek, aynen Cerablus’ta olduğu gibi. Biz hemen yanı başımızdaki bölgenin terörden temizlenmiş bir bölge olmasını istiyoruz. Buradaki çocukların, kadınların huzur içinde yaşayacakları bir ortamda vatanlarına dönmelerini istiyoruz. Buradaki Suriyeli kardeşlerimizde oradaki savaşın bir an önce bitmesi ve memleketlerine dönmek için adeta gün sayıyorlar. Biz Türkiye olarak üzerimize düşeni bugüne kadar fazlasıyla yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. İnsanlık onurunun Suriye sınavındaki kurtarıcısı aslında Türkiye’dir. Bugün Avrupa ülkeleri Suriyeli kardeşlerimizi sayılarla ülkelerine alırken Türkiye kendisine savunan tüm mazlumlara güvenli bir liman olarak kapılarını, Türk halkı ise gönüllerini açmıştır. Biz üzerimize düşeni bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da yapmaya devam edeceğiz. Suriyeli tüm mazlumların hayır dualarını aldığımızı biliyoruz. Bugün savaştan etkilenmiş bu çocukların yüzünü güldürmek, savaşın etkilerinden onları kurtarmak oldukça zor. Biz bunun mücadelesini veriyoruz. Bakanlık olarak savaşın etkisinden kaçmış çocuk ve kadınlara psiko-sosyal destek veriyoruz. Yaklaşık 300 bine yakın Suriyeliye bugüne kadar psiko-sosyal destek verdik. Savaşın etkilerini bu çocuklardan silmeye biz de gayret ediyoruz.” dedi.
Ardından çocuklarla bir süre sohbet eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Suriye’nin Afrin bölgesinde Zeytindalı Harekâtı kapsamında yürütülen arama tarama faaliyetleri sırasında el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit düşen Piyade Sözleşmeli Er Kadir Hasan Demiral’ın Antakya Saraykent Mahallesindeki ailesini ziyaret etti.
Bakan Kaya, ziyaretinde şehidin ailesine taziyelerini iletti. Şehidimiz için Kur’an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından aileyle bir süre sohbet eden Kaya,  devletin her zaman yanlarında olduğunu belirterek her zaman kendilerine doğrudan ulaşabileceklerini ifade etti.
Kaya, şehit ailesine Kur’an-ı Kerim ve Türk bayrağı hediye etti. Hediyeleri alan anne Demiral, “Vatan sağ olsun.” diyerek teşekkürlerini iletti. Kaya, şehidin 5 yaşındaki en küçük kardeşi Kerem’e de çeşitli oyuncaklar hediye etti.
Hatay ziyaretinin son bölümünde Bakan Kaya, aynı mahalledeki Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde oluşturulan ‘Çocuk Evi’nde kalan kız çocuklarını da ziyaret ederek, onlarla bir süre sohbet etti ve onlara hediyeler verdi.
Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.