Başkan Vurucu: Ramazan ayı ibadet ve yardımlaşma ayı

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Ramazan dolayısı ile yayınladığı mesajda; İslam alemi için kutsal olan bu ayın ibadet ve yardımlaşma ayı olduğuna işaret etti.

Başkan Vurucu, mesajında şu görüşleri dile getirdi:

“Recep, Şaban ve ardından Ramazan ayına erişmiş bulunuyoruz. Ramazan ayının İslam dinimizde ayrı bir önemi vardır. Yüce rabbim bu kutsal ayda kıldığımız teravihleri ve tuttuğumuz oruçları kabul etsin. Hepimiz biliyoruz ki; Ramazan’ın dinî hayatımızda ayrı bir yeri, ayrı bir önemi vardır. Kitabımız Kuran-ı Kerim, Mîlâdî 610 yılında, böyle bir Ramazan ayında yeryüzüne inmeye başladı. Yüce Allah’ın âlemlere rahmet olarak gönderdiği, insanlık için en mükemmel ahlâk örneği olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya peygamberlik görevi bu ayda verildi. “Bin aydan daha hayırlı”[2] olan Kadir gecesi bu aydadır. İslâm’ın beş şartından biri olan orucumuzu bu ayda tutuyoruz.

Oruç sayesinde tok açın halinden anlar, yoksulluk içinde kıvranan, bir dilim ekmeğe, bir kaşık çorbaya muhtaç olan insanları düşünür ve aç kalarak, hem Allah’ın bize bahşettiği nimetlerin kıymetini anlar, hem de yoksullara yardım etmenin insânî bir görev olduğunu bu kutsal ayda idrak ederiz.

Teravih namazlarında bütün Müslümanlar omuz omuza saf tutar. İslam Aleminin birlik ve kardeşlik duyguları yine bu ayda pekişir. Hadis-i Şerif’e göre, Ramazan ayında cennet kapıları ardına kadar açılır, cehennem kapıları kapanır. Ramazanınız mübarek, ibadetleriniz makbul olsun. Rabbim Ramazan ayını hepimiz için hayırlara vesile etsin.”

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.