Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Antakya OSB    İskenderun OSB    Künye    Linkler    Osmaniye OSB    Ö.Telefonlar  
EKOGÜNDEM
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

En büyük eksikliğimiz Hatay ın tanıtımı

Turizm İşletmecisi Zekiye Çankaya

Kategori  Kategori : Firma
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Tarih  Tarih : 14 Mayıs 2010, 18:36

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hatay’ın en önemli eksikliğinin tanıtımının yetersiz olduğunu ifade eden turizm İşletmecisi Zekiye Çankaya, Hatay’ı Hatay yapan değerlerin, ön plana çıkarılması gerektiğini vurguladı.

 

Turizmci gözüyle Hatay’ın tanıtımında yapılan çalışmaları yeterli bulmayan Çankaya, Medeniyetler Korusu, İnanç Turizmi, Hatay Mutfağı gibi değerlerin ön plana çıkması için çalışma yapılmasını istedi.

  

Üniversite eğitiminde ilk tercihi olan turizm Otelcilik okuyan Turizm işletmecisi Zekiye Çankaya, Hatay’ın sahip olduğu değerlerin iyi bir tanıtıma ihtiyacı olduğunu belirterek, yapılan çalışmaları da yetersiz bulduğunu açıkladı. İlin tanıtımında profesyonel organizasyonlara ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Çankaya, Devletin Hatay turizmini desteklemesinin önemli bir avantaj olduğunu, tanıtıma yönelik çalışmaların turizmcilere dayatılması yerine katkı istenmesini gerektiğini anımsattı.

 

“Medeniyetler Korosu büyük avantaj”

Hatay’a havaalanının açılması ile birlikte ilimizde turizmde canlılık başlandığına dikkat çeken Zekiye Çankaya, “Hatay Havaalanı’nın ilimize katkıları çok olmuştur. Önceleri Hava alanı çalışacak mı, çalışmayacak mı şeklinde kaygılar varken şimdi beklenin üzerinde bir performans Hatay’ın tanıtımına önemli katkıları olmuştur” dedi.

St. Pierre Kilisesi ve Medeniyetler Korosu Hatay’ın tanıtımında büyük avantaj, Doğalgaz, MKÜ’nün büyümesi” diyen Antakya Dedeman Otel Satınalma ve İnsan Kaynakları Müdürü Zekiye Çankaya, Hatay’ın tanıtım ve reklâm alanında çok büyük eksiklikleri olduğunu ifade etti. Çankaya, “Otellerin kendini tanıtması, firmaların ürünlerini tanıtması demek Hatay’ın tanıtımının yapılması demek değildir. Medeniyetler Korosu, Künefesi, değişik dinlerin kendilerine özgü giyim tarzları var. Bunlar tanıtılsın. Ben otelimi tanıtmışım bu çok şey ifade etmez bana göre. Uyuyan dinlenen müşterimiz işlerini takip etmek için dışarı çıkıyor. Bu nedenle öncelikli olarak elimizdeki tarihi dokuları ve doğal güzellikleri tanıtmak gerekiyor” dedi. Türk yatırımcının Dedeman Suriye’de üç otel açtığının anımsatan Çankaya, karşılıklı tur ve organizasyonlara imza atarak turist Karşılıklı turlar organizasyonlarının yanı sıra paket sunumlarını da müşteriye sunduklarını ifade eden Çankaya, üç yoldan bu yana faaliyette olduklarını belirtti ve tanıtım ve reklâma büyük önem verdiklerini söyledi.

 

“İkinci otel hedefi”

Mevcut Dedeman Otel’in arkasındaki arsaya otel inşa etmeyi hedeflediklerini kaydeden Çankaya, yeni otelin hizmete girmesiyle istihdamın 70’den 170’e çıkacağını ifade etti. İstihdama katkı sunmanın kutsal bir görev olduğu bilincinde olduklarını ifade eden Çankaya,  Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine de işletmenin kapılarını açtıklarını ifade etti.

 

“Hatay’ın insanı samimi ve sıcak”

Hatay insanının simimi ve sıcakkanlı olduğunu söyleyen Zekiye Çankaya, toplum olarak biraz daha yeniliklere açık olmak gerektiğini kaydetti. Örneğin konser ve sosyal etkinliklere İskenderun halkının daha duyarlı ve katılımcı olduğunu gözlemlediğini belirten Çankaya, toplum zaman içinde daha da dışa dönük olacaktır” dedi.

 

“Suriye, Lübnan ve Ürdün’den turist çekmeyi hedefliyoruz”

Antakya Dedeman Otel’e Suriye, Lübnan ve Ürdün’den de turist çekmeyi hedeflediklerini belirten Çankaya, Hatay mutfağının zenginliği ile inanç turizmi potansiyelinin tam olarak canlandırılması gerektiğini ifade etti. Hatay’ın beş yıldızlı oteli olma özelliği taşımasının Hatay’da konaklayacaklar için önemli olduğuna dikkat çeken Çankaya, “Tesis olmadığı için şehirde çok konaklanamıyordu. Yapılan otelle bölgeye gelen 500 bin turistten ciddi pay alınacak. İlk yıl için doluluk beklentimiz yüzde 70" dedi.

 

“İlk tercihim Turizm Otelcilik idi”

Kadın işletmeci olmanın zorluğunu görmediğini anlatan Zekiye Çankaya, üç kız kardeşin en büyüğü. Çankaya, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Hatay’a yerleşmekten dolayı hiç pişmanlık duymadığını belirtti.

 

Kendi isimlerine bir otel yaptırmak üzere yola çıkan Çankaya ailesi, dört yıldızlı bir otel çalışmalarının tamamlanmasının ardından son gelişmelerle birlikte Dedeman’la anlaştıklarını ifade eden Zekiye Çankaya, açılacak otellerin olmasına rağmen Dedeman’ı tercih ettiklerini anlattı. “Hilton Inn, Divan geldi. Ama babam Bedi Beyin tercihi Türk işletme olmasından dolayı Dedeman oldu” dedi. Üniversite sınavına girerken ilk tercihini Bilkent Turizm Otelcilik eğitiminden yana kullanan Zekiye Çankaya, daha sonra Ankara Gazi’ye aynı bölüme geçiş yaptı. Lise dönemlerine rastlayan tarihi ve doğal güzellikleri seven bir yapısı olduğunu anlatan Zekiye Çankaya, “Herkes öğretmenlik v.s mesleklerini ister. Çankaya, “Ben lisedeyken turizm ve otelcilik, tarihi doğal güzelliklerini seviyordum. Otelcilik bana çok çekici geliyordu” şeklinde konuştu. Üniversitede okurken Etap Altıner, Ankara Sheraton v.s otellerine eğitim amaçlı çalıştığını anlatan Çankaya, staj yaptığını söyleyen Çankaya, Yatırımcı temsilcisi olmasının yanı sıra Otelin Satınalma ve İnsan Kaynakları Müdürlüğünü yapıyor. “Tuttuğunu koparan biriyim. Tatlı sert bir yöneticiyim. Çalışanlarımızın her türlü sıkıntısında onların yanında oluyorum. Laik demokratik yapıda bir insanın” sözleriyle kendini ifade eden Zekiye Çankaya, Türkiye’nin turizmde kendini en iyi şekilde ifade etmesi gerektiğini söyledi. İlimiz, Antakya ya da İskenderun olarak değil Hatay olarak anılıyor. Öyleyse büyük düşünmek ve Hatay olarak sesimizi dünyaya duyurmamız gerekir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Firma

En Çok Okunan Haberler

Döviz

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.9774 2.9828
  Euro 2.492 2.5085
Serpil KORKMAZ

Serpil KORKMAZ
Beldeler seçim sonucunu etkileyebilecek mi?
Süheyl Türkolğu

Süheyl Türkolğu
BAYRAM...?
Mehmet Çetin

Mehmet Çetin
Türkiye'deki Siyasi Hareketlilik
Erol AYGEN

www.ekogundem.org
Erol AYGEN
TDK PARTİLER ÜSTÜ KORUNMALI

GALERİ

ANKET

İskenderun'da Yamaç Paraşütü festivali düzenlenirse kentin ekonomisine katkı sunar miı?Tüm Anketler

Hava DurumuRSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi