HATAY ANA VATANA KATILIŞININ 83. YILINI KUTLUYOR

Published on:  /   Yorum yapılmamış

SAVAŞ, “HATAY HEM İŞGALDEN KURTULUŞUNU, HEM ANA VATAN’A KAVUŞMAYI KUTLUYOR”

CUMHURİYETİ’NİN BAŞKOMUTANI OLMAYA DEVAM EDECEKTİR
23 Temmuz 1939’da Hatay’ın ana vatana katılışının kutlandığı 83. yıl dönümü festivali 21 Temmuz’da başladı. Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 38.si düzenlenen festival, sünnet şöleni, 83 metrelik dünyanın en uzun künefe ikramı ve birçok şehrin katıldığı halk oyunları gösterisi ile keyif dolu anlara sahne oldu.
EXPO’21 Hatay Antakya alanında gerçekleşen organizasyonlara HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, milletvekilleri, il protokolü ve binlerce Hataylı katıldı. Dün geç saatlere kadar süren şenlikte sünnet şöleni ve künefe ikramı sonrasında geceye yaklaşık 2 saat süren Halk Oyunları Gruplarının gösterisi damga vurdu. 23 Temmuz Festivaline özel olarak Hatay’a gelen halk oyunları ekipleri arasında Ankara, Adana, Mersin ve Muğla Büyükşehirleri ile KKTC-Girne Belediyesi grupları yer aldı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi de gösteriye davul zurna eşliğinde katıldı.
LÜTFÜ SAVAŞ: BUGÜN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜDÜR
Halk oyunları grupları gösterisinin ardından bir konuşma yapan Lütfü Savaş, festivale destek veren tüm belediye başkanlarına teşekkür etti. Savaş, Hatay’ın kurtuluşunda emeği geçen
başta dönemin Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olmak üzere tüm şehit ve gazileri rahmetle andı.

Savaş, ‘Bugün kurtuluş günümüz ama aynı zamanda, Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran ve birçok yeniliğe imza atan ve bütün bunları yaparken aklının bir köşesinde Hatay olan,
Hatay’ın anavatanıyla Türkiye Cumhuriyeti Devletiyle buluşmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma günüdür’ dedi.
SAVAŞ: ATATÜRK GÜNÜBİRLİK DEĞİL, EBEDİ BAŞKOMUTANIMIZDIR
Atatürk’ün Hatay’ın bağımsızlığı için kararlılığını her zaman ortaya koyduğunu vurgulayan Savaş, ‘O olmasaydı, O hasta yatağından kalkıp Adana’ya kadar gelmeseydi Hatay’ın kendi namusu olduğunu ve şahsi meselesi olduğunu söylemeseydi, her türlü zekâsı, azmi ve cesaretiyle Hatay’ın anavatana katılışına katkı sağlamasaydı belki de ne kurtuluş günü ne de anavatanla buluşma günümüz olmayacaktı. Atatürk ulu önderimizdir, başkomutanımızdır ama günü birlik değil ebedi başkomutanımızdır. Türkiye Cumhuriyeti var oldukça Atatürk Türkiye Cumhuriyeti Devletinin başkomutanı olmaya devam edecektir’ diye konuştu.
SAVAŞ: İKİ ŞEYİ KUTLUYORUZ BİR KURTULUŞU BİR KAVUŞMAYI
Kardeş illerden gelen halk oyunları ekiplerine ve belediye başkanlarına teşekkür eden Savaş, ‘Bugün burada bizim düğünümüz var. İki şeyi kutluyoruz bir kurtuluşu bir kavuşmayı. Bizimle kardeşlik bağı kuran, dostluk eli uzatan tüm belediye başkanlarımıza, canı gönülden teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Başkan Lütfü Savaş konuşmasının ardından, eşi Prof. Dr. Nazan Savaş ve geceye katılanlar ile birlikte sahnede halaylar çekti.

NOT: Haberin videosunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Saygılarımızla.
https://we.tl/t-4hZUAjWPgE

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.