HATAY KENT HAKLARI İZLEME PLATFORMU’NDAN HBB’YE ZİYARET

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hatay Kent Hakları İzleme Platformu üyeleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Valiliği Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ziyaret gerçekleştirdi.

AB tarafından finanse edilen CEİD İzler Hibe Programı kapsamında desteklenen Güvenli Kentler İçin Daha Çok Eşitlik Daha Çok İzleme projelerini HBB yetkilileri ile paylaşan üyeler, Hatay ilinde kentsel haklar ve hizmetler alanında yapılan çalışmalar değerlendirildi.

2021 yılı Ağustos ayı tarihlerinde çalışmalarına başlanan proje kapsamında Kasım 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında Hatay ilinin de yer aldığı 7 ilden katılan 124 belediye, kent konseyi, sivil toplum temsilcisine kentsel haklar ve hizmetler alanında cinsiyet eşitliği, hak temelli izleme alanında kapasite güçlendirme eğitimleri verilmişti.

Eskişehir, Samsun, Rize, Çanakkale, Manisa, Hatay, Antalya/Alanya illerinde gerçekleşen bu eğitimlere Hatay’dan yaklaşık 17 kişiden oluşan kent konseyi, kamu kurumu, sivil toplum ve belediye temsilcileri katılımının ardından Hatay Kent Konseyi bünyesinde Kent Hakları İzleme Platformu kurulmuştu.

Karadeniz Yeni Ufuklar Derneğinin yürütücüsü olduğu, yerelde Hatay Kent Konseyi ve Belediyenin paydaş olarak yer aldığı proje kapsamında Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Hatay’da kadınlar, engelliler ve diğer özel ihtiyaç sahibi gruplara yönelik sunulan hizmetlerin genel bir profili çıkarıldı. Mevcut durum ve birlikte yapılması gereken faaliyetler belirlenerek gelecekle ilgili yol haritası oluşturuldu.

Üyeler, Hatay Valiliği Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü  Ali Sandıkçı, Hatay Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Daire Başkanı ve Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Çilem Soylu ile Makine İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanı/Kent Konseyi Genel Sekreteri  Mehmet Bozkurt’u ziyaret etti.

İzleme ekibini makamında kabul eden Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Çilem Soylu, Hatay Büyükşehir Belediyenin kadına yönelik yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Hatay Kent Hakları İzleme Platformunun Hatay Valiliği Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü  Ali Sandıkçı’yı ziyaretlerinde ise İl Müdürlüğünün yerelde erken yaşta evliklerin önlenmesi, kadına yönelik şiddet ve geçici sığınmacılara yönelik iyi örnek uygulamalar hakkında konuşuldu.

Ziyarette, Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği Başkanı Mustafa KINIK, Samsun’u temsilen kadınlar tarafından üretilen Onur Anıtı’nı Ali Sandıkçı’ya hediye etti.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.