Deniz Gezmiş ve arkadaşları; “tam bağımsız Türkiye” demiş ve asılmıştı!

Published on:  /   Yorum yapılmamış

68 kuşağı öğrenci hareketlerinin Simgesi haline gelen Amerikan askerlerini arkadaşları ile denize atan ve girdiği mücadele sonunda genç yaşta idama mahkum edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan 6 Mayıs 1972 tarihinde, gece 1:00-3:00 arası, Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde asılarak idam edilmişti.

Türk siyasi tarihine damga vuran bu Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anan Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü, bu yıl da pandemi dolayısyla anma kapamında yazılı bir açıklama yaptı. CHP İskenderun  ilçe teşkilatı adına abıklama yapan Başkanı Yusuf Mansuroğlu “Ölümsüzlüklerinin 49. yılında anıları önünde saygıyla eğiliyorum.” Şeklinde verdiği mesaja şu dizelere yer verdi:

“Cellat uyandı yatağında bir gece

“Tanrım” dedi “Bu ne zor bilmece:

Öldükçe çoğalıyor adamlar

Ben tükenmekteyim öldürdükçe…”

Selam olsun inandıkları değerler uğruna ölümü kucaklayanlara…

Selam olsun ecelsiz toprağa düşen yiğitlere…

Ölümsüzlüklerinin 49. yılında anıları önünde saygıyla eğiliyorum.”

Tam bağımsız Türkiye’yi öğrenmek için 6 Mayısta idam edilen 3 devrimcinin, ne istediğini bilmek gerektiğine vurgu yapan Başkan Yusuf Mansuroğlu. Açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Cumhuriyet’in kuruluşu tam bağımsızlığın ilk adımıdır. Mustafa Kemal Cumhuriyet kurulduktan sonra siyasi ve askeri başarıyı ekonomide bağımsızlıkla tamamlamak istedi. Bütün engellere karşın 1930’lu yıllarda önemli atılımlar ve yatırımlar oldu.

Maalesef  1945 tarihi; dünyanın yeniden sınırlarının çizildiği olduğundan Türkiye de etkilendi..

1950 yılı itibarıyla Türkiye’yi yönetenlerin tercihi, NATO’dan ve emperyalist-kapitalist sistemin halkası olma yönünde oldu ve o tarihten sonra tam bağımsız hedeften vazgeçildi.

Halkın aydınlanması istenmediği için köy enstitüleri kapatıldı. Küçük Amerika olacağız diyen başbakan yaptığı ikili ve gizli anlaşmalarla Türkiye’yi sattı. 1954 yılında gizli petrol anlaşması bunun somut örneğidir. ABD, Türkiye devleti içinde devlet konumuna getirildi. Halka baskı öne çıktı.Tarikatlar, şeyhler yeniden faaliyete başladılar. Aydınların sesi engellendi  ve askeri bürokrat 1960 darbesini yaptı.

1960’lı yıllarda Fransa’da başlayan gençlik hareketleri dünyada olumlu gelişme yarattı. Bizde de üniversite öğrenci gençliğini etkiledi. Kurulan Fikir kulübü federasyonu; kısa zamanda siyasi kimlik kazandı.Tam bağımsız Türkiye ülküsü yeniden canlandı. Ülkenin her yanında ABD ve ittifaklarına karşıtlık hızla güçlendi.Bütün bunlara rağmen devleti yönetenler; gençliğe ve sol siyasi çıkışlara kulaklarını kapadı. Tam bağımsız Türkiye umurlarında değildi. Efendileri ABD’ye teslim olmuşlardı. Onlar ne istiyorsa yerine getirdiler.

Bu durum öğrenci gençliğin sosyalist örgütlenmeye yönelmelerine fırsat yarattı. FKF içinden önce Dev-Genç sonra THP-C, THKO gibi örgütler kuruldu…

Hedefleri tam bağımsız Türkiye!

6 Mayısta idam edilen Deniz, Hüseyin ve Yusuf THKO’nun kurucu önderleridir.Tüm eylemleri ABD emperyalizmine karşı ve tam bağımsız Türkiye talebi içermiştir.Türkiye halkı bu eylemlere sempatiyle bakmış ve çoğu kez ABD  karşıtı eylemleri desteklemiştir.ABD ve işbirlikçileri ülkede ki dalga dalga emperyalizme karşı yayılmadan rahatsız oldular. Korku yüreklerini sarsıyordu.Ve karar verdiler.12 Mart askeri darbesi yapıldı.Binlerce genç, binlerce yurtsever, binlerce devrimci işkencelere tabi tutuldu..

İnsana, devlet görevlisine hiç bir saldırısı olmayan Deniz,Hüseyin ve Yusuf da bu süreci yaşayan devrimcilerdi. Tek amaçları Mustafa Kemalin başlattığı tam bağımsız Türkiye hedefinin; gerçek temelinde yeniden inşa edilmesiydi.Bu istek sömürgecilerin işine gelmiyordu. Güçlenen ve dip dalgası olan bu harekete son verilmeliydi. Ve devrimciler öldürülmeliydi.

Öyle de yaptılar….

Kimi kurşunla, kimi dar ağacında öldürüldüler. 6 Mayıs tam bağımsız Türkiye isteyen üç önder devrimcinin idam edilerek öldürüldüğü gün olarak tarihe geçti.Ama ne o devrimciler öldüler. Ne de tam bağımsızlık hayali yok edildi.Onlar Türkiye halkının yüreğinde yaşıyorlar.Tam bağımsız Türkiye; düne göre daha da acil talep oldu.Türkiye Anadolu’dur.Anadolu’da ise üç fidanlar ve devrimciler öldürülmekle tüketilemez. Aksine yeniden doğarak çoğalarak kendine bırakılan bayrağı hedefe taşımaya devam eder. Tıpkı  Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Halk Partisi gibi .. Dün 6 Mayıs yarın başka bir tarih bağımsızlık mücadelemizi engelleyemez . Şairin de dediği gibi ölüm geldi sefa geldi.

O gece Hıdrellezdi…

O gece kimse dileklerini bir gül ağacının dibine gömemedi,

O gece bir kavak ağacının altına

Üç fidanın gölgesi düştü.

Deniz ,Yusuf ve Hüseyin anılarının önünde saygıyla eğiliyorum…”

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.