Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar: “Evinizde hareketli yaşamınızı sürdürün”

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Yeni tip koronavirüs (covid-19) salgınının; hızlı gelişen, solunum yetmezliği ile ilerleyen bulaşıcı bir enfeksiyon olduğuna dikkat çeken İskenderun Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, genel sağlık açısından evde yapılabilecek bazı yaklaşımlardan söz etti.

“Koronavirüsü atlattıysanız, fizik tedavi desteği alabilirsiniz”

Pandemi sürecinde; Evde yapılabilecek, basit ve güçlü bağışıklık için önerilerde bulunan Uzm. Dr. Nilay Kılıç Çınar, covid-19 salgınının hızlı geliştiğini solunum yetmezliği ile ilerleyen bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olduğuna işaret etti.

Uzm. Dr. Nilay Kılıç Çınar açıklamamsında şu görüşleri dile getirdi:

“Odaları sık sık iyi havalandırın ve temizliğe dikkat edin.

Burnunuzdan nefes alın. Burun içindeki tüyler ve iç duvardaki zarlar içinize çektiğiniz havayı nemlendirir.

Solunum egzersizleri, diyaframla ilgili farkındalığınızı artırır. Gün içinde pek çok kez derin solunum egzersizleri yapabilirsiniz.

Hava şartları uygun oldukça dış mekânlarda veya ev içinde pencereler açıkken yürüyüş yapın.

Bu yürüyüşler sırasında, diğer kişilerle mesafenizi korumaya özen gösterin. Hastalığı geçirdikten sonra akciğerlerinizin etkilenmesi nedeni ile kalıcı solunum sıkıntınız olursa, toplumsal izolasyon süreci bittikten sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerine başvurunuz” dedi.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.