“Kaçak Etüt Merkezindeki istismar olayı Kadın Platformunun merceğinde

Published on:  /   Yorum yapılmamış

İskenderun Kadın Platformu’nun İskenderun’da yaşanan 12 yaşındali kız çocuğunun Kayıt dışı etüt merkezinde yaşadığı taciz olayı İskenderun Kadın Platformunun merceğine alındı…

İlçemizde 26 ocak tarihinde çeşitli sosyal medya hesapları ile ortaya çıkan istismar olayında 12 yaşında bir çocuğun öğretmeni tarafından taciz edildiğini öğrendik. İnfaz yasası ile toplum içine kontrolsüz olarak salınan istismar suçluları hala bir problem iken eğitimle mükellef birinin bir çocuğu taciz etmesi kabul edilebilir bir durum değildir.
Şüpheli öğretmenin benzer suçtan yargılandığını ve beraat ettiğini, bu beraatin yeni vakada adli kontrol gerekçesi olarak kullanıldığını kamuoyuna yansıyan bilgilerden öğrenmiş bulunuyoruz. Adli kontrol kararı bu istismar olayının cezasızlık politikası ile sonuçlanacağının göstergesidir. Türkiye’de çocuklar konusunda devlet politakalarının doğru bir şekilde yönetilmediği cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalan çocukların sayıların çığ gibi artması ile ortaya çıkıyor. Çocukların cinsel ve fiziksel istismarı sadece basın açıklamaları ile geçiştirilemeyecek kadar önemli olduğu gibi münferit kabul edilerek ya da nedenlerini yok sayarak sadece sonuca odaklanan çağ dışı ceza teklifleri ile önlemeyecek toplumsal bir soruna dönüşmüştür. Zira ülkemizde çocuklara yönelik istismar vakaları son 10 yılda %700 artmıştır. Bunlar sadece kayıtlara geçen rakamlar olup, sorunun gerçekte bundan çok daha büyük olduğu malumdur.
Çocuğun istismarı konusun da devlet politikalarının acilen değiştirilerek istismara yol açan eril ve cinsiyetçi söylemin ortadan kaldırılması için çok yönlü ve yaygın bir eğitim programının uygulanması ve bunun bir devlet politikası haline getirilmesi, bundan daha önemlisi bu durumu besleyen eril söylemlerin ve cinsiyetçi dilin yaşamın her alanında mahkûm edilmesi gerekmektedir. Bunu takip etmek için hemen çocuk bakanlığı kurulmalıdır. Çocuk yaştaki evliliklere gösterilen müsamaha, gelişimini tamamlamamış çocuklara cinsel kimlik yükleyen çeşitli gerici söylemler, bu söylemlerin cezasız bırakılışı ve hatta korunuyor oluşu istismar bataklığının toplumsal nedenidir. Çocuklara yönelik her türlü istismarın önüne geçilmesinin bir devlet politikası olarak benimsenmesi ve toplumsal nedenler ile istismara zemin sunan tüm aktörlerin ortadan kaldırılması için devletin tüm kurumlarının birlikte koordineli hareket etmesi gerekir. İlçemizde yaşanan olayda İlçe Milli eğitimin ve İskenderun Kaymakamlığının olaya kaçak etüt gibi asıl sorundan uzaklaşan bir yerden değil, bir çocuğun istismar edildiği gerçekliği üzerinden yaklaşması gerekir.
Olayın önce adli kontrolle önemsizleştirilip, sonra cezasızlık politikası ile üstünün örtülmesi bu konuda mücadele eden biz kadınlar için hayal kırıklığı yaratacaktır. Bu nedenle İskenderun kadın platformu olarak dün olduğu gibi bugünde istismarın takipçisi olmaya devam edeceğiz .
İSKENDERUN KADIN PLATFORMU DÖNEM SÖZCÜSÜ
AV MEHTAP SERT

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.