Sonbahar  Amanoslarda bir başka güzel: 1410 rakımlı Hatay’daki Çardak Yaylası

Published on:  /   Yorum yapılmamış

 Son yıllarda terörle mücadelede elde edilen başarı,  Türkiye’nin   Cennet Köşelerinin keşfedilmesini sağlıyor. Eşsiz manzarası, şifalı otları ile doğa tutkunlarını cezbeden o  noktalardan  biri de, Amanos Dağları. Terörden temizlenen  1410 rakımlı Hatay’daki Çardak Yaylası, artık doğa severleri ağırlıyor. 

Manzarası ile nefes kesiyor, doğal bitki örtüsü ile şifa dağıtıyor. Bir zamanların teröristlerin yuvalandığı Amanos dağları artık, doğa severleri ağırlıyor.

Gaziantep, Hatay ve Osmaniye arasında uzanan Amanos Dağları Terörle Mücadelede sağlanan başarının ardından rahat bir nefes aldı. Bölgede ki eşsiz manzarayı keşfetmek isteyenlerin sayısı giderek artıyor. Antakya’dan Hassa’ya doğa yürüyüşü için gelen bir grup öğretmen , 1410 rakımlı Çardak yaylasında  kurdukları kır sofrasında, Türk kahvesi içerek  yorgunluğunu atıyor.

Tatilini pandemiden uzak bir şekilde değerlendirmek isteyen doğa tutkunu bir grup öğretmen hafta sonu Amanoslara  doğa yürüyüşüne çıkarak   sonbaharın eşsiz güzelliklerine şahit oldular. Kahve rengi, yeşil ,sarı ve turuncunun bütün tonlarının orman örtüsüne aksettiği sonbahar mevsiminin  tadını çıkardılar. Kartpostallık bir manzara eşliğinde yürüyerek ve bol bol fotoğraf  çekerek bu eşsiz manzarayı ölümsüzleştirdiler. Okul bahçelerine  dikmek için   meşe palamudu topladılar.

Gezi ve kamp için yaylaya çıkanlar, asırlık sedir ağaçlarını eşliğinde doğanın tadını çıkarıyor. Yöre halkı bölge turizminin gelişmesi için yaylaya ulaşım imkanlarının artırılmasını bekliyor.

 

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.