Körfezde levrek-çipura yetiştiricilik alanları yatırımlara açılacak

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Tarım ve Orman Bakanlığı,  üç yanı deniz ile çevrili ülkemizde su ürünlerinde yeni yatırımlar arayışında.

2023 yılı için 2 milyar dolarlık ihracat hedefine hazırlanan Tarım ve Orman Bakanlığı, Su ürünlerinde yeni yetiştiricilik alanları açmayı planlayarak 2023 hedefine hazırlanıyor. Bu kapsamda Hatay’da levrek-çipura üretimine yönelik yetiştiricilik alanları yatırımlara açılacak. Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Yalova, Tekirdağ, Sinop, Trabzon’da ise çift kabukluların üretimi öngörülüyor. Su ürünleri üretiminde Trabzon, Giresun ve Ordu’da da Türk somonu üretim sahaları açılması ile ihracatta 2 milyar dolarlık ihracat girdisi bekleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı,  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunduğu raporda yer alan bilgilere göre üretim geçen  geçen yıl bir önceki yıla göre, avcılıkta yüzde 48, yetiştiricilikte yüzde 19, toplamda ise yüzde 33 artarak 837 bin tona yükseldiğine yer verildi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.