ÖZÇELİKİŞ SENDİKASI ŞUBE BAŞKANINDAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR…

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Öz Çelik İş İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör, basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Grevin gündeme gelmesini bile istemiyorum.

Toplu İş Sözleşmesi dönemine girdik. İşverenlere barış elimizi uzattık. Barış içerisinde imza atmak istiyoruz. Şeffaf ve dürüstlükten yanayız…

Türkiye’de yüzde 10 oranında sendikalaşma var.

İSDEMİR, MMK, Ekinciler, Yolbulan ve Befesa’da örgütlüyüz.

4312 üyemiz var.

1000 civarında da Türk Metal Sendikasının üyesi var.

Bölgemizde aşağı yukarı6 bin civarında sendikalı işçi var.

10 bine yakın sanayi işçisi sendikasız ve zor şartlarda çalışıyor. Sendikasız 1700 – 1200 derece ateşin karşısında aylık asgari ücret ile çalışıyor.

Sanayi sektöründe çalışan işçilerin “ağır sanayi işçi” statüsünde olması için dile getirdiğimiz talepler dikkate alınmadı.

12 Eylül darbesinden önce bölgede sendikalı çalışan sanayi işçi oranı yüzde 70 iken şimdi bu oran yüzde 10.”

Öz Çelik İş İskenderun Şubesi yeni binasında “hayırlı olsun” ziyaretlerini kabul ediyor. Öz Çelik İş İskenderun Şube Yönetimi, yeni binasına kavuştu. Uzun yıllar eski elverişsiz binada hizmet veren Özçelik İş Sendikası İskenderun Şubesi, bir süredir devam eden inşaat çalışmalarının tamamlanmasıyla yeni binasına kavuştu.

“Sendikacılık binada değil sahada yapılır”

Medya mensuplarına da tanıtan Öz Çelik İş İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör, yeni yerlerinde hizmet edecek olmaktan mutluluk duyduklarını,  sendikacılığın binada değil sahada yapıldığının da altını çizdi.

Sendika Şube Başkanı Mehmet Güngör, şöyle konuştu: “Yeni binamızda bölgemizin ve ülkemizin değeri olan Özçelik İş Sendikasını temsil edeceğiz. Bu binanın yapımında emeği geçen genel başkanıma, genel merkez yöneticilerime, şube yöneticilerime, daha da önemlisi emekçi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Öz Çelik İş Sendikası bu ülke için bir değerdir. Kimsenin arka bahçesi olmadığımızı daha önce söylemiştim tekrar söylüyorum. Kaldı ki yönetimdeki arkadaşlarımızın kimliklerine baktığınızda çok sesliliğin, farklı görüşlerin bir araya gelmesi bir tesadüf değil bir başarıdır. Bu makam sizlerin makamı, İskenderun’un hizmetinde! Sizlere bir telefon kadar yakınız. Sizlere de teşekkür ediyorum. Haberlerimizi günü gününe yaptığınız, yaptığımız hizmetleri topluma anlattığınız için minnettarım”

Bölgenin sanayi sektörü ve çelik işçisinin sendikalaşmasına ilişkin değerlendirme  yapan Mehmet Güngör,  “Önceliğimiz her zaman masa başında anlaşmaktır. Ancak işçinin hakkını yedirmeyiz. Sabrettik, yeni binamıza kavuştuk. Sendikacılığın binalarda değil sahalarda yapıldığını biliyoruz ve bu şekilde hareket ediyoruz. Hedefe kilitlenen bir yönetim var. Torba yasada yer alan iki maddenin geri çekilmesi bizleri sevindirdi. İki maddeden bir tanesi, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü süreli çalışma modeliydi. Bu bizi çok kaygılandırıyordu. Hak İş’in girişimleri, üç konfederasyon DİSK, Türk İş ve Hak İş’in ortak eylemleriyle, sizlerin de katkılarıyla dün itibariyle gelen müjdeli haber, şu an için bu maddeler torba yasasından geri çekildi. Konfederasyonların ortak hareket etmesi, gelecek adına, emekçi adına bizleri mutlu etti. Bu konuda emeği geçen tüm sendikacı arkadaşlarıma, basın mensuplarını tebrik ediyorum, inşallah bir daha önümüze getirmezler” dedi.

Hak İş Konfederasyonu Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin de görüntülü bağlandığı toplantıda basın mensuplarına da katkılalrından dolayı teşekkür etti.İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rızkullah Terbiyeli ve Hatay Gazeteciler Cemiyeti Sabriye Sönmez de birer konuşma yaparak, yeni yerlerinin Öz Çelik İş Sendikası İskenderun Şubesine ve çelik işçisine hayırlı olması temennilerini dile getirdiler.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.