Yangın ve Terör saldırısının yaraları sarılıyor..!

Published on:  /   Yorum yapılmamış

İskenderun terör saldırısında işyerleri ile akabinde Azganlık, Sarıseki, Akarca ve Karayılan’da ormanlık alanda çıkan daha sonra yerleşim birimlerini etkisi altına alan yangında evi tamamen ya da kısmen yanan 10 ailenin ev eşyası ihtiyaçları İskenderunlu iş insanları tarafından temin edildi. Bu gün İskenderun Kaymakamlık binasının bahçesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderunluların örnek bir dayanışma ve yardımlaşma örneği sergilediklerini belirterek, katkısı olan herkese teşekkür etti.

Mağdur olan ailelerin ihtiyaçlarının 1 hafta gibi kısa bir sürede temin edildiğini kaydeden Yönden, “yaraları sarmaya devam edeceğiz”  dedi.

İskenderun Kaymakamı Yönden, Hatay Valisinin koordinasyonunda İskenderun halkının birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi dolayısıyla ihtiyaçların büyük kısmının karşılandığını kaydetti.

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ve hayırsever işadamlarının katılımıyla gerçekleşen toplantıda  konuşan İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, “Hem terör saldırısında hem de yangında zarar gören mağdur vatandaşlarımıza devletimizin eli uzanmıştır” dedi.

Terör saldırısının İskenderun Güvenlik Güçlerinin ortak koordinasyonu ile başarıyla sonuçlandığını iki sahsın da ölü olarak ele geçirildiğini ifade etti.

Kaymakam İskender Yönden konuşmasının devamında şunları söyledi:

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, “Geçen hafta ne yazık ki elim bir terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Terör saldırısında, emniyet, jandarma ve istihbarat ortak çalışmasında 2 tane şahsı ölü olarak aldık. Bundan dolayı tüm emniyet güçleri arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Ortak çalışmanın sonuçları bunlar. Bunun akabinde bir yangınla karşı karşıya kaldık, onu da 22 saat gibi kısa bir sürede bakanımızın koordinesinde çok şükür yangını kontrol altına aldık. O günden sonra hemen hasar tespit çalışmalarına başlandı. Teröristin kendisini imha ettiği yerdeki hasar gören yerler için sayın valimizin talimatıyla acil bir ödenek göndererek tüm cam ve çerçeveleri yaptırdık. Zarar gören ne varsa büyük bir kısmını çözdük. Orayı çözelim derken ertesini günü Akarca’da başlayan yangın faciasıyla karşı karşıya kaldık. Yangında zarar gören yerler için belediye başkanımız Fatih bey dedi ki biz bunu sağa sola söylemeden kendi aramızda halledelim

. 10 11 tane binamız bir tanede zarar gören ağırımız vardı bunların hazırlığını yaptık. Arkadaşlar çalışmasını yapmışlar, 2 tane oturma odası, 2 tane yatak odası, 2 tane 3’lü kanepe, yatak, yorgan, yastık, halı, 3 tane bulaşık makinası, 4 tane buzdolabı, 4 tane televizyon, 4 tane fırınlı ocak, 1 tane klima, 3 tane çamaşır makinası olmak üzere ihtiyaçlar bize aktarıldı. Bir kaç arkadaşımız bunlara yardım etmek istedi, Abdullah Bozatlı, Atıf Cerit Bilmez, Uğur Ateş, Şükrü Alpaydın, Saın Paşa Karaca, Osman Tufan, Yusuf Dönmez, Ahmet Akyüz, Raşit Özyurt bizlere ihtiyaç konusunda sürekli yardımları dokunan insanlar hepsine teşekkür ediyorum. Bu yardımları ihtiyaç sahibi ailelerimize vereceğiz. Hem terör saldırısında hem de yangında zarar gören yerlerin ihtiyaçlarını 1 hafta içinde büyük oranda giderdik. İşin özü böyle bir belediye başkanıyla, böylesine bir emniyet müdürüyle böylesine işadamlarıyla çalışmak benim için büyük bir zevktir.” Dedi.

Tosyalı: “Tesellimiz can kaybı olmamasıydı”

Yönden’in konuşmasının ardından söz alan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ise;  “Terör saldırısını hiç kayıp vermeden bertaraf ettik.

Hemen arkasına Azganlık, Sarıseki, Karayılan mahallelerimizi kapsayan yangın oluştu. Bu yangında 22 saat süre içerisinde Orman Genel müdürlüğümüzün, itfaiye ekiplerimizin tüm kurum ve kuruluşlarımızın ve bölge halkının yardımıyla kontrol altına alındı. Bunda da en büyük tesellimiz çok şükür can kaybı olmamasıydı.

Hem hain terör saldırı hem de yaşanan orman yangınlarında mağdur olmuş tüm vatandaşlarımıza devletin eli uzandı.” diye konuştu.

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.