EXPO’da 2 bin 200 bitki türü sergilenecek

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan-29 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Expo 2021 Hatay, hummalı bir çalışma temposu içerisinde çalışmalarını yürütüyor.

Büyük bir gönüllü ordusuyla hareket eden Expo 2021 gönüllüleri, 2021  yılında 23 Nisan-29 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek organizasyona en iyi şekilde ev sahipliği yapmayı amaçlıyor.

Hoşgörü kentinde Medeniyetler Bahçesi” temasıyla düzenlenecek EXPO 2021 için Kisecik Mahallesi’nde kurulan yaklaşık 40 dönümlük arazide oluşturulan üretim fidanlığında, açık alanda ve 6 serada Hatay’ın endemik bitkilerinin yetiştirilmesi için çalışılıyor. 

Emek yoğun yapılan çalışmalar kapsamında EXPO alanında kurulacak tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesi ve bitki müzesinde 2 bini doğal, 200’ü süs olmak üzere 2 bin 200 bitki türü yabancı ziyaretçiler için sergilenecek.

Geçtiğimiz haftalarda tanışma toplantıları ile gönüllülerin Hatay’a ve Expo 2021’e dair görüş ve soruları alınırken, yapılması planlanan aktiviteler de bir bir hayata geçmeye başladı.

Expo 2021 Hatay’da, Türkiye ve Hatay’ın zengin bitki çeşitliliğinin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılmasını sağlamak amacıyla, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın talimatıyla hazırlanmakta olan “Bitki Müzesi ve Doğal Bitkiler Bahçesi” ve “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi” projelerinin çalışmaları için gönüllüler bir araya geldi.

Expo 2021 Hatay Kisecik Üretim Fidanlığı’nda Expo 2021 Hatay Gönüllüleri ile birlikte endemik bitkilerden tıbbi ve aromatik bitkilere kadar pek çok farklı bitki türünün üretim çalışmaları keyifle yürütülürken, çalışmaya katılan gönüllü gençler, bu tür aktivitelerin Expo 2021 Hatay kadar kendilerine de büyük katkı sağladığını belirttiler.

Expo 2021 Hatay, gönüllü olarak Hatay’a ve Expo’ya katkı sağlamak isteyen herkesi https://hataygonulluleri.org/  sayfasında bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.