Halen kontrol altında değil..! Amanoslar cayır cayır..! Bakan açıkladı: Sabotaj ihtimali olabilir”

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hatay’ın İskenderun ilçesinde dün saat 14.00 sularında başlayan yangın halen kontrol altına alınamadı.

Yerleşim yerlerine de sıçrayan yangın söndürme çalışmaları devam ediyor. Yangınla ilgili açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sabotaj ihtimaline ilişkin, “Böyle bir ihtimal olabilir. Bunu yok saymamak lazım. Herhangi bir bağlantı da bulunmuş değil. Bizim şu anda bütün odağımız yangının söndürülmesi” dedi.

Öte yandan Bu sabah saatlerinde Belen Gediksaray ile Topboğazı mevki arasında zeytinlik alanda çıkan yangının söndürüldüğü bilgisi haber merkezimize ulaştı.

Dün gece Payas-İskenderun Otoyolu tedbir amaçlı trafiğe kapatıldı. Azganlık Mahallesinde 400 evin boşaltıldığı belirtilirken Cami hoparlörlerinden, zaman zaman mahalle sakinlerine evlerini terk etmeleri konusunda mahalle sakinlerine uyarılar yapıldı.

Hatay’ın İskenderun ilçesindeki yangınla ilgili konuşan Bakan Pakdemirli, dün  14.25 sularında çıkan ve 14.35’te ilk müdahalenin yapıldığı bu yangına 139 arazöz, 15 dozer, 650 personel ile müdahale edildiğini  söyledi.

Bakan Pakdemirli; müdahale ediyor. Meteorolojik koşulların zor 30 derece sıcaklığın olduğu, nemin 30 civarında gittiği koşullar altında bugün maalesef tabii ki yangın sarp coğrafi koşullar altında ilerledi. Tabii ki buradaki önceliğimiz yerleşim yerleri. Sarıseki’de bazı tahliyeler ihtiyaten yapılmış ancak vatandaşlar da bu evlerine geriye döndü. Yangının çıkış sebebi olarak da otoban kenarından çıktığı varsayılıyor. Bununla ilgili de herhangi bir bağlantı valiliğimiz tarafından şu anda bulunmadı. Arkamda yer alan özellikle taş ocağının karşı tarafı kuzey olarak arkada görülen yangın şu an da en büyük odak noktamız. Tabii ki coğrafi şartların sarp olması ve bölgede yol açma faaliyetlerinin de devam ediyor olması biraz daha çalışma koşullarımızı zorluyor ancak inşallah en kısa zamanda kontrol altına alma konusunda da arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyorlar.”

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.