Hatay aynı anda birden fazla noktada ve birden fazla ilçede yangınla karşıkarşıya..! Yine yangın…

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Belen Çamlık mevkiindeki yangın Arsuz ve İskenderun’u da etkisi altına aldı…

Yangın aynı anda 5-6 noktada birden başladı..!

Belen İskenderun ve Arsuz’un bir bölümünü etkisi altına alan yangın, Nardüzü ve Hatay’ın İskenderun ve Belen ilçeleri sınırındaki Sarımazı Mahallesi Çamlık mekiinde başladı ve yerleşim yerlerine yakın alanları ve Arsuz’un bir bölümünü etkisi altına aldı.

Görgü tanıkları yangının aynı anda 5-6 yerde birden ormanlık alanlardan dumanlar yükseldiği iddia ettiler. Belen yangının yanısıra aynı saatlerde İskenderun’a bağlı Bekbele Çamlıtarla çevresinde ve Antakya tarafında da yangın ihbarı alan ekipler, müdahalede bulundu.

Rüzgar nedeniyle dumandan etkilenenlere sağlık görevlileri müdahalede bulundu.

Bazı yerleşim yerleri emniyet güçleri tarafından tedbir amaçlı tahliye edildi. Binalar evler ve park eden araçlar, yangından zarar gördü…

İskenderun ilçesindeki Şekere ve İsmet İnönü mahalleleri ile bir antrepo sahasına, Nardüzü’nü etkisi altına aldı. Kışla Köyünün sınırlarına dayanan yangın, yerel yöneticileri de harekete geçirdi.

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Belen Belediyesi’ne ekipler, Orman Bölge Müdürlüğü Ekipleri ve Hatay Büyükşehir Belediyesine bağlı İtfaiye birimi ekipleri müdahale etti.

İki günden bu yana bölgede şiddetli rüzgarın hakim olması yangına müdahaleyi de zorladı. Yangın nedeniyle Belen-İskenderun kara yolu da trafiğe kapatıldı.

Hatay Valiliği yaptığı açıklamada; saat 10.00’da başlayan yangına müdahalenin sürdüğü belirttiği açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

İskenderun ve Belen ilçelerimizi arasında bulunan Sarımazı Mahallesi TOKİ ve İssume bölgesi arasındaki yerleşim yerlerine yakın ormanlık alanda, trafo patlaması sonucu meydana gelen orman yangınına, uçak, helikopter, arazöz ve dozerle müdahale yapılmaktadır. Şiddetli rüzgarların da etkisiyle büyüyen yangını kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir. Risk altındaki yerleşim yerlerinde tahliye işlemleri başlatılmıştır. Şiddetli rüzgarın etkisiyle havadan müdahalede zorluklar çekilen yangını en kısa sürede kontrol altına almak için yangın söndürme çalışmaları hızla devam etmektedir.”

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, rüzgar nedeniyle yangına müdahalede zorlanıldığını ifade ederek, vatandaşları dikkatli ve hazırlıklı olmaları konusunda uyarıda bulundu.

 

Yangınla ilgili açıklama yapan Belen Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Önder, “Rüzgarın etkisiyle yangın büyük bir alana yayıldı. Şu an rüzgar çok, bu sebeple müdahale güçleşiyor. Rüzgar sebebiyle helikopter uçamıyor ancak uçak müdahalesi sürüyor.” dedi.

Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, diğer yandan da Hatay’ın Yayladağı ilçesi karşısındaki Suriye topraklarında çıkan orman yangınına müdahale ediyor. Suriye’nin Türkmendağı bölgesinde çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüdüğü belirtilirken Türkiye’ye sıçramasından endişe edildiği ifade ediliyor.

Öte yandan bazı haber sitelerinde yangının İSTE Meslek Yüksek Okulu’ndan çıktığı ile ilgili haberlere itibar edilmemesi gerektiği ifade edildi. İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depçi, bazı haber sitelerinde Sarımazı’daki yangının İSTE’den başladığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “kesinlikle bu doğru değildir” dedi. 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.