“Amik Gölü’nün göl çanağı 50 yıl sonra yeniden oluştu!”

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Amik Gölünün plansız kurutulmasıyla bölgede çok ciddi doğal tahribat oluştuğuna ve bölgenin bitki örtüsü ve hayvan türlerinin önemli ölçüde değiştiğine işaret etti.  Kuş Cennetiyle ilgili açıklamasını Uzmanların söyledikleri ile destekleyen Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “Amik gölünün göl çanağı 50 yıl sonra yeniden oluştu” dedi.

Reyhanlı Baraj Gölü üzerinde bulunan ve  Türkiye’nin en önemli kuş göç yolu üzerinde olan Hatay, özellikle kuş gözlemcileri için foto safari sevenler için mükemmel bir destinasyon olma yolunda…

Ülkemizin en uzun gövdeli Reyhanlı Barajının su tutmasıyla Amik Gölü’nün göl çanağı 50 yıl sonra yeniden oluştu..

9 ay gibi kısa sürede Kuşlar yuvalarına döndü. Kuşların dönüşü ilimiz ve doğa adına mükemmel manzaralar oluşturdu.

TÜRKİYE’NİN YENİ KUŞ CENNETİ
Reyhanlı Barajı kısa süre içinde göçmen kuşlar için ideal bir dinlenme, beslenme ve üreme alanı oldu.. Göç yolları üzerinde bulunan Hatay’ımız göçmen kuşlar için ideal bir sulak alan haline dönüştü..

Bölgedeki gelişmeleri kamuoyu ile paylaşan Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, bölgemizin Kuş Cennetine rakip olacağını, foto safari ve kuş gözlemcilerine önemli imkanlar sunacağını belirterek, turizm alanında önemli bir  destinasyon olacağı yorumunu yaptı.

Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman,  açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

Kuş gözlemcilerine göre Hatay, ülkemizin ve dünyanın sayılı kul göç rotası üzerinde. Her yıl bahar ve sonbahar aylarında sürüler halinde göçmen kuşları görmek mümkün oluyor. Göçmen kuşların gökyüzündeki dansı eşsiz manzaralar oluşturuyor..

Hatay’ın Amanos Dağları, Amik Ovası ve su tutmaya başlayan Reyhanlı barajı her yıl çok sayıda göçmen kuşa ev sahipliği yaptığı belirtiliyor..

İlkbaharda Afrika’dan gelen, kışı Afrika’da geçiren kuşlar ile üremek ve beslenmek amacıyla yazın kuzeye göç eden kuşların göç sırasında Hatay semalarından geçiyor..

Hatay, göçmen kuşlar için dünyanın en önemli 3 kuş rotası üzerinde bulunuyor..

129 KUŞ TÜRÜ TESPİT EDİLDİ
Başta doğa severler ve Hatay Tabiatını Koruma Derneği tarafından yapılan gözlemlerde 129 farklı kuş türü gözlendi. Sayının kısa sürede bu rakamlara ulaşması doğa severlerde büyük bir umut doğurdu.. Önümüzdeki dönemde bu sayının daha da artacağı söyleniyor..

KUŞ GÖZLEMCİLERİNİ BEKLİYORUZ
Reyhanlı Baraj Gölü önümüzdeki dönemde Türkiye’nin en önemli kuş cennetlerinden olacak. Özellikle kuş gözlemcileri için foto safari sevenler için mükemmel bir destinasyon olacak..

Dünyanın sayılı göç yolları üzerinde bulunan Hatay’ımız yeni barajların su tutmasıyla göçmen kuşlar için ideal bir havza haline gelecek..

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.