“Düzenli Periyotlarla SMEAR Test Yaptırın”

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Rahim ağzı (serviks) kanserinin her yaşta görülebileceğine dikkat çeken İskenderun Palmiye Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kemal Kılıç, düzenli aralıklarla smear tarama testlerinin yaptırılmasının erken teşhis için önemli olduğunu vurguladı.

 

Rahim ağzı kanserinin teşhisinde smear testinin öneminden söz eden Op. Dr. Kemal Kılıç, “Rahim ağzı kanseri, kadınlarda en sık görülen altıncı kanserdir. Erken yaşta cinsel ilişki, birden fazla partner, sigara kullanımı, HPV enfeksiyonu, bu kanser riskini arttıran nedenlerdendir. Bu kanserin taranmasında kullanılan smear testi ile rahim ağzı kanserinde ölüm oranları azalmıştır. Smear testi; üzere rahim ağzındaki hücresel düzensizlik ve kanser öncüsü hücrelerin ve enfeksiyonların saptanmasında kullanılan bir tarama testidir.Smear testi; 21 yaş sonrası ve ilk cinsel ilişkiden üç yıl sonra yapılmaya başlanmalıdır. Düzenli periyotlarla yapılan testlerle, kanseröz lezyonları henüz tedavi edilebilecekleri aşamalarda yakalanmaktadır. Rahim ağzı kanserinden korunmak için düzenli olarak smear testi yaptırmak, büyük önem taşımaktadır” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.