Kolonoskopi ile kolon kanserine erken teşhis

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Dünyada her 50 kişiden birinde kolorektal kanser oluştuğunu ifade eden İskenderun Palmiye Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastrohepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şerif Yılmaz, kolon kanserinin teşhisinde büyük öneme sahip kolonoskopi işleminin 45 yaşından sonra tüm bireylerin şikâyeti olmasa da yaptırması gerektiğini belirtti. 

Kalın barsak kanserinin, dünyada sık rastlanan kanser tiplerinden olup ölüme yol açan kanserler arasında üst sıralarda yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, “Kalın barsak (kolon), yaklaşık 1,3 metre uzunluğunda olup, sindirim sisteminin ince barsaktan sonra gelen ve anüste sonlanan kısmıdır. Erkekte ve kadında eşit oranda görülen kolon kanseri, bütün kanserler içinde görülme sıklığı bakımından üçüncü sırada yer alır. Kalın barsak kanseri her yaşta görülmesine karşın, hastaların yüzde 90’ından fazlası kırk yaş ve üzerindedir. Bu yaştan itibaren her on yılda risk yaklaşık iki katına çıkar. Yaşam süresi boyunca her 50 kişiden birinde kolorektal kanser oluşmaktadır” açıklamasında bulundu.

Kolon kanserinin belirtileri nelerdir?

Prof. Dr. Şerif Yılmaz, “Kolon kanserinin nedeni kesin olarak bilinmemektedir, fakat oluşumunda etkili olan bazı çevresel ve genetik nedenler vardır. Kalıtsal etkenler bu konuda büyük öneme sahiptir. Daha önceden meme ve yumurtalık kanserini geçirmiş kişilerde ve ailelerinde kolon kanseri sıklığı daha fazladır. Beslenme, kolon kanserinde önemli bir yere sahiptir. Batı tipi diyet (aşırı yağlı, hayvansal ürünler) kanser ihtimalini arttırır. Kolon kanseri, çoğunlukla kalın barsakta meydana gelen poliplerden meydana gelir. Kalın barsak kanserinin sık görülen belirtileri arasında makattan gelen kanama ve dışkılama alışkanlıklarının değişmesi (kabızlık veya ishal), karında kitle hissi, dışkıda kanama, dışkının incelmesi (kitlenin bası etkisi), kansızlık (kitleden gizli kanama), karın ağrısı, aşırı gaz sancıları, bulantı ve kusma atakları (kitlenin tıkayıcı etkisi), kilo kaybı yer alır” dedi.

“Kolon kanserinde erken teşhis önemli”

Erken dönemde tanı konulan kolorektal kanserlerde iyileşme oranının yüksek olduğundan bahseden Prof. Dr. Şerif Yılmaz, “Polipler ve kanserin erken aşamaları, genellikle belirti vermezler. Bu yüzden 45 yaşından itibaren, hiçbir şikâyet olmasa da mutlaka alt sindirim sistemi endoskopisi (kolonoskopi, rektosigmoidoskopi) ve dışkıda gizli kan testi yapılmalıdır. Kolonoskopide özel bir alet ile makattan rektum bölgesine girilir ve ışık kaynağı yardımıyla kameralı sistemle bölge ayrıntılı olarak incelenir. Erken dönemde tanı konulan kolorektal kanserlerde iyileşme oranı yüksektir. İyi huylu poliplerin, yani et parçalarının zamanla kanserleşmesiyle oluşan kalın barsak kanserinin önlenmesi için, poliplerin endoskopik yöntemlerle çıkarılması gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü ve Gastroenteroloji kılavuzları 45 yaşına gelen herkese şikâyete bakmaksızın rutin kolonoskopik inceleme önermektedir. Kolonoskopik işlemler Gastroenteroloji uzmanı deneyimiyle, ilaçla uyutarak yapıldığında risk yok denecek kadar azaltılmış olur. Yararlı inceleme sonuçlarına ve kanserden koruyucu işlemler avantajına bakıldığında işlemin yapılmaması için gerekçe kalmamalıdır” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.