Kadına yönelik şiddeti azaltmanın yolu: 1- Kadınların sosyal konumlarını yükseltmekten 2-Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaktan geçer

Published on:  /   Yorum yapılmamış

,

Kadına yönelik şiddeti azaltmanın yolu

 Kadınların sosyal konumlarını yükseltmekten,

Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaktan geçer.

Artık yeter! Yaşamak istiyoruz!

İskenderun kadın platformunun açıklaması:

Muğla’da 16 Temmuz’dan beri haber alınamayan Pınar Gültekin’in cansız bedeni  bulundu.  Pınar hayır dediği bir erkek tarafından katledildi.

İstanbul sözleşmesinden imzanın çekilmesi tartışmaları devam ederken Seher Tokoğlu ,Fatma Altınmakas Kız kardeşimizde öldürüldü. Eril şiddet yine bir sabah eski sevgilimiz, babamız, eşimiz, patronumuz olarak vücut buldu.

Kadına yönelik şiddeti azaltmanın yolu kadınların sosyal konumlarını yükseltmekten , toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlamaktan geçmektedir. Muhafazakar politikalar aracılığıyla evlere kapatılan, aile içinde yer almaları beklenen, ‘evlerinin kadını’, ‘çocuklarının annesi’ olan kadınların çok daha fazla şiddete maruz kaldığı akılda tutularak kadınların eğitim almalarının önü açılmalı, iş güç sahibi olmaları desteklenmeli, işyerlerinden, yerel yönetimlerden başlanarak kadınların söz sahibi olmalarını destekleyen politikalar geliştirilmelidir. Çünkü birçok yerde sadece kadın oluğumuz için öldürülüyoruz. Bizler erkek şiddetinizden, kadın katliamlarınızdan nefes alamıyoruz! ‘Ölmek istemiyorum, yaşamak istiyorum’ diyoruz, yetmiyor.

Kadın düşmanı politikalar, haklarımıza saldırılar, eril zihniyet kadın cinayetlerinin artış sebebidir ve bu saldırılar her gün kadınların canını almaya devam ediyor.

Gülüşümüzden de özgürlüğümüzden de hayatlarımızdan da vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz, vazgeçmeye de hiç niyetimiz yok.

Katilin adı Cemal Metin Avcı! Ona cesaret verenler İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayanlar, İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmaya çalışanlar!

Bizler sokaklardan, mahallelerden, amfilerden, mahkeme salonlarından, bulunduğumuz her yerden bir an olsun ayrılmayacağız. İlmek ilmek ördüğümüz dayanışmamızla tecavüzcüleri, istismarcıları, katilleri, erkek adaleti yok edeceğiz.

İstanbul Sözleşmesi’ne, 6284’e el uzatanlar bu katliamlara ortaktır!

Eşit ve özgür yaşayabilmek için, kız kardeşimiz Pınar için, hepimiz için her yerde isyandayız!

Buradan bir kez daha tekrarlıyoruz: İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284’ü uygulayın! 

Pınar Gültekin, Seher Tokoğlu, Fatma Altınmakas ve katledilen tüm kadınlar isyanımızdır, İstanbul Sözleşmesi’ni  değil cinayetleri önleyin.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.