Pandemi sürecince yapılan yardımlara TBMM’ye soru önergesi

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yazılı olarak cevaplandırmasını istediği önergeyi kamuoyu ile paylaşan CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri, pandemi dolayısıyla yapılan desteklerin dağılımı hakkında şeffaf davranılmadığını ifade ederek TBMM’ye yazılı önerge sundu.

Tokdemir önergesinde; “Bakanlığınızın pandemi süresince 3 fazlı olarak kararlaştırdığı sosyal destek programının ilk 2 fazı tamamlanmış ve gerek Bakanlığınız gerekse Hazine ve Maliye Bakanlığı ilk 2 fazdan toplam 4.4 milyon hanenin yararlandığını açıklamıştır. Fakat bu süreçte şeffaf davranılmamış, illere göre dağılımlara ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

Bu bağlamda;

  • Bakanlığınızın pandemi sosyal destek programı 2 faz kapsamında 2 milyon 300 bin haneye yapılan 1000’er lira nakdi yardımlardan Hatay ilimizde kaç hane yararlanmıştır.
  • Bakanlığınızın pandemi sosyal destek programı 3 fazından Hatay ilinde yararlanması öngörülen hane sayısı kaçtır?
  • Covid 19 salgının ülkemizde görüldüğü 11 Mart tarihinden bu yana kısa çalışma ödeneğinden, Hatay ili genelinde yararlananların sayısı kaç kişidir?
  • Yardım talebi müracaatları reddedilen vatandaşlarımız için yeniden müracaat ile mağduriyetlerin giderilmesi hususunda bir çalışmanız var mıdır?”

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.