Köylerde eski gelenekler yaşatılıyor…

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Korona Virüs dolayısıyla iftar davetleri yapılamayında, komşuya yemek görütme geleneği canlandı.

Hatay Hassa Hacılar Köyünde uygulanan “ÜLÜŞ” geleneği oldu. Davetler olmayınca, Ülüş olarak adlandırılan komşular arasında yemek paylaşımı devreye girdi.

 

Korona virüs salgını, bazı geleneklerimize, bazı alışkanlıklarımıza engel olsa da bazılarını da yeniden canlandırmada etkili olan gelenekler, Hatay Hassa’da eski gelenekler, tekrar yaşatılmaya başlandı.

Virüs sebebiyle iftar daveti yapamayan mahalle halkı, eski geleneği tekrar hatırlatarak, çözüm ürettiler.

Hassa Hacılar Köyündeki vatandaşlar, eski yıllarda uygulanan komşular arası paylaşma geleneğini, bu Ramazan ayında tekrar sürdürmeye başladılar.

Ramazan Ayı boyunca   bir araya gelen kadınlar sırayla yemek yaparak  komşularına yemek dağıtıyor. Kazanlar kaynıyor, birbirinden çeşitli yöresel yemekler pişiriliyor.

Komşuların iftar sofralarını şenlendirecek servisler hazırlanıyor.Hassa’da komşular arası yemek paylaşımı ülüş geleneği yaşatılıyor.

Yerel ağızda Ülüş (üleş-ileş…)olarak bilinen, komşular arasındaki yemek paylaşımı eskiden yıl boyu devam ederdi.

Son yıllarda verilen toplu iftar yemekleri bu geleneği unutulur haline getirmişti.

Koronavirüs salgını nedeniyle bu gelenek, tekrar canlandırıldı.

Hassa’da baharla birlikte üzüm bağları yapraklarını açınca, Hassa mutfak kültüründe önemli bir yeri olan  bağ yaprağından yapılan sarma ise iftar sofralarını süslemeye başladı.

Ülüş geleneğini yaşatan köy kadınları bir araya gelerek yöresel mutfak kültürü çeşitlerinden sarma, köy tavuğu, ayran çorbası, bazlama yaparak, komşulara iftar öncesi dağıtmaya başladılar. Anneleri yemek yaparken çocukları da derslerini ihmal etmediler. Sosyal mesafe kuralına dikkat edilerek yapılan yemekler, iftar öncesi komşulara ikram edildi.

Eski kültürün tekrar yaşatılmasına memnun olan köylüler, bu geleneğin sürdürülmesini istiyorlar.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.