Altınözü’nde kaysıya dolusavar sistemi kuruldu…

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Dolusavar Hatay’da İlk Defa Altınözü İlçemizde Kuruldu.  Altınözü’nde dolusavar sistemi kurulduğu yerlerde  inceleme yapan Hatay İl tarım ve Orman Müdürü ErgünÇolakoğlu,”Sistem dolu bulutu bahçenin 5 km yakınına yaklaştığında otomatik olarak çalışmakta, 6 saniyede bir ses bombası atarak ceviz büyüklüğündeki doluyu yağmura dönüştüren sistem umut vaat ediyor.” dedi.

ErgünÇolakoğlu,  Altınözü Yolağzı mahallesinde Ahmet Melek çiftliğinde kayısı bahçesinde kurulan dolusavar sistemini ve kayısı bahçesinde incelemelerde bulundu.

Girişimcilik  ruhuyla sürekli arttırılan yatırımla Hatay’ın takdire şayan yatırımcısı Kuser Tarıma ait 160 da yetişmiş kayısı, 400 da yeni tesis edilen kayısı ve nektarin bahçesi incelendi. 950 dekarlık ihracata yönelik turfanda kayısı çeşitleri ise Mogador, colarado ve flopria çeşitlerini yetiştirdi.

Ardından Sarıbük mahallesinde kurulan Turmey meyvecilik şirketine ait araziye yapılan gezide tarımsal sulamada kullanılan havuz 3200 ton kapasitesine sahip 1800 metre uzaktaki asi nehrinden 120 metre kot farkına saatte 160 ton su basan pompaların çalışma sistemi ve verimliliği hakkında bilgi alış verişinde bulunuldu.

Hatay’da örnek çalışmalarda bulunan bu üreticileri Hatay İl tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu tebrik eder hayırlı bol kazançlar diledi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.