Atatürk Devrimleri ve Cumhuriyet projesi, çağımızın en başarılı çağdaşlaşma, özgürleşme ve aydınlanma projesidir…

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Medeni kanununun kabul edilişinin 94. Yılı dolayısıyla yayınladığı mesajda Atatürk Devrimleri ve Cumhuriyet projesinin çağımızın en başarılı çağdaşlaşma, özgürleşme ve aydınlanma projesi olduğunu söyledi…

Bundan 94 yıl önce, 17 Şubat 1926’da kadınla erkeği eşit kılan Medeni Kanun kabul edildiğine dikkat çeken Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, “Atatürk Devrimleri ve Cumhuriyet projesi, çağımızın en başarılı çağdaşlaşma, özgürleşme ve aydınlanma projesidir. Temelleri, demokrasinin ilk ışıkları kabul edilen yasalar ve uygulamalarla atılmıştır. 17 Şubat 1926’da kabul edilen Medeni Kanun, bunların başında gelir.” dedi.

“Medeni Kanun Yasası,

toplumun aydınlık yüzüdür”

Medeni Kanun’un kabul edilmesiyle kişiler hukuku, aile, miras, eşya hukuku ilişkilerinde dini hukuk yerine laik hukuk kabul edildiğini belirten Hatay Baro Başkanı Doğan, açıklamasının devamında şu görüşlere yer verdi:

“Yasa, özellikle kadınlara tanıdığı haklar açısından toplumun aydınlık yüzü olmuştur. Medeni Kanun, kanun önünde kadın erkek eşitliğini kabul ederek kadınların ve bunun sonucu toplumun önünü açan en önemli devrim yasasıdır. Medeni Kanun, kadınların eşit ve özgür bireyler olarak toplumsal ve kamusal yaşamda yerini almasının başlangıcıdır.

Ülkemizde kadınlar egemen kültür nedeniyle daha az eğitime, daha az ekonomik ve mali kaynağa, özerkliğe, karar alma yetkisine sahiptir. Kadınlar düşük ücretli, kayıt dışı, sosyal güvenliksiz işlerde çalışıyor. Ev işleri de kadına bakıyor. Üstüne üstlük kadın bir de şiddet görüyor. Bunun nedeni eşitsiz güç ilişkileridir.

Ne yazık ki günümüz Türkiye’si, bu tespitin aksine gerilemeyle karanlıklara batmaktadır. Çocuk yaşta evliliklere yol açılması, kadının dövülüp öldürülmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanamamış olması, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi Medeni Kanun’a ve kurucu iradeye meydan okumaktır. Çağdaş bir Türkiye arzuluyorsak, tek yol Atatürk ilke ve devrimleridir. Medeni Kanun’un kabulünün 94. yıldönümü nedeniyle bir kez daha hatırlatmak istedik. Mustafa Kemal Atatürk’ü, düşünce ve eylem arkadaşlarını bir kez daha rahmet, saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.”

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.