9 Şubat Dünya sigarayı bırakma günü

Published on:  /   Yorum yapılmamış

9 Şubat Dünya sigarayı bırakma günü münasebetiyle İskenderun Sağlık-Sen sendikası tarafından yazılı bir basın açıklaması yayımlandı. İskenderun Sağlık-Sen’in yazılı basın açıklamasıyla yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verildi:

Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigara ile mücadele kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anılmaktadır.

Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını olumsuz yönde etkileyen en önemli unsurlardan biri sigaradır.Sigara kullanımı akciğer kanseri, kalp hastalıkları ve KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) olmak üzere diğer kanser türlerinin oluşumunda önemli etkendir.

Sigara kullanımı en önemli “önlenebilir” ölüm nedenidir. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. Tütün ürünleri tüketimini azaltarak başta kanser olmak üzere birçok hastalığın oluşturduğu zararlar önlenebilir. 

Sigarayı bırakma ile ilgili mücadele çalışmaları dünyada ve ülkemizde hızla devam ediyor. Bu bağlamda birçok hastanemizde sigara bırakma poliklinikleri ücretsiz hizmet veriyor. Protokol danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra, ‘ALO 171 sigara bırakma danışmanlık hattı sigara bırakmak isteyenlere hizmet vermektedir.

İskenderun Sağlık –Sen olarak 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma gününde sizleri sigara bırakmaya davet ediyor;Yaşama Merhaba demenizi diliyoruz.

Sigarayı bırakmakla asıl kazancınız sağlığınız olacaktır!

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.