Hatay Barosu: Çığ ve Uçak Kazasında kurtarma çalışmaları “çağdışı ve ilkel”

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hatay Baro Başkanlığı, Van Bahçesaray yolunda meydana gelen çığ düşmesi  olayı ve ardından  İstanbul’ da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda İzmir – İstanbul seferini yapan uçağın iniş sırasında pistten çıkması ve ardından yaşanan kurtarma çalışmalarının “çağdışı ve ilkel” olduğunu savunarak çok büyük bir facia çok büyük bir ihmalin olduğu ortadadır” şeklinde açıklama yaptı.

Hatay Barosu: Çığ ve Uçak Kazasında kurtarma çalışmaları “çağdışı ve ilkel”

Hatay Baro Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada; şu görüşlere yer verildi:  04.02.2020 günü akşam saatlerinde Van Bahçesaray yolunda meydana gelen çığ düşmesi sonucu 5 kişinin yaşamını yitirmesi ile ilgili ölmüş, 7 vatandaşımız çığ altından yaralı olarak çıkartılmış, 2 vatandaşımıza ise yürütülen arama çalışmalarında halen ulaşılamadığına dikkat çekti.

Barodan yapılan açıklamada; Arama çalışmaları devam ederken 05.02.2020 günü öğlen saatlerinde yeni bir çığ felaketi meydana gelmiş, arama kurtarma ekipleriyle vatandaşların üzerine çığ düşmesi sonucu 33 vatandaşımızın öldüğü, bir çok vatandaşımızın çığ altından çıkarılarak Van Bölge Eğitim Ve Araştırma Hastanelerinde tedavi altına alındıkları, kurtarma faaliyetlerinin hala devam ettiği belirtilmiştir.

Yine dün akşam  İstanbul’ da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda İzmir – İstanbul seferini yapan uçak iniş sırasında pistten çıkmış 79 kişi hastaneye kaldırılmış, 3 vatandaşımız ise hayatını kaybetmiştir. Olayın ardından Sabiha Gökçen Havalimanına gitmeye çalışan polis aracı kaza yapmış, kazada biri ağır olmak üzere 5 özel harekat polisi yaralanmıştır. Çığ faciası ve uçak kazasından sonraki  kamuoyuna yansıyan kurtarma amaçlı girişimler çağdışı ve ilkeldir. Çok büyük bir facia çok büyük bir ihmalin olduğu ortadadır.

Bu büyük ihmal bir çok ilimizde hanelere ateş düşürmüştür. Arama kurtarma çalışmaları profesyonel bir ekip ve yöntemle yapılmalıdır.

İdare üzerine düşen yükümlülükler doğrultusunda meydana gelecek felaketleri öngörmeli,bu doğrultuda gerekli önlemleri ve yeniden oluşabilecek felaketlerde can kaybının yaşanmaması için gerekli tedbirleri almalıdır.

Çığ faciası ve uçak kazasında vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Çığ faciasında aramalar sonucunda halen ulaşılamayan vatandaşlarımıza da sağ salim ulaşılmasını temenni ediyoruz.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.