“Diyarbakır’da Coronavirüsü karmaşası” Valilik sitesinden açıklama yaptı!

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Çin’den gelen bir kişi, koronavirüsü taşıdığı şüphesiyle Diyarbakır’da Sağlık Bilim Üniversitesi Diyarbakır Gaziyaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurması ile ilgili olarak  Diyarbakır valiliği  “Diyarbakır’da koronavirüs alarmı! Giriş-çıkışlara kapatıldı” şeklindeki haberin ardından açıklama yaptı.

Corona Virüsü gerçek zamanlı yayılma haritası

Seyahat için Çin’e giden M.B. (32) isimli vatandaş, 12 gün önce Türkiye’ye döndü. M.B., yüksek ateş ve solunum yetmezliği nedeniyle Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvurduğu ifade edildi.

Hastane yetkilileri, Koronavirüsü taşıdığını düşünen hastayı ayrı bir odaya aldığı ifade edilirken tetkiklerin yapıldığı konuyla ilgili Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, hastanın koronavirüsünün 14 günlük kuluçka dönemi nde takip edileceğini söylediğine dair haberlerin ardından Diyarbakır Valiliğinin resmi internet sayfasından Koronavirüs İddialarına Karşı açıklama yaptı:

03.02.2020 Basın Duyurusu (Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Tarafından Yapılan Açıklama) şöyle:

“Bazı sosyal medya hesaplarında ve İnternet sitelerinde İlimizde Çin’den yayılan ‘Koronavirüs’ şüphesiyle bir vatandaşımızın hastaneye yatırıldığı iddia edilmiştir. Öne sürülen iddialar gerçeği yansıtmamaktadır, ilimizde virüse yönelik herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

24.01.2020 tarihinde Çin’den Ülkemize giriş yapan bir vatandaşımız 25.01.2020 ve 27.01.2020 tarihlerinde Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi acil servisine başvurmuş olup, yapılan muayene ve tetkiklerinde herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Söz konusu vatandaşımız 03.02.2020 tarihinde (bugün) saat 17.00 civarında üst solunum yolu enfeksiyonu şikayetiyle yeniden hastaneye başvuruda bulunmuş ancak yapılan değerlendirmesinde hergangi bir enfeksiyon bulgusuna rastlanmamıştır.

 

Çin’de ikamet ettiğini belirten vatandaşımız İnternette dolaşan haberler nedeni ile yoğun anksiyete yaşadığını bu yüzden acil servise başvurduğunu belirtmiştir. Vatandaşımızın her ihtimale karşı laboratuar tetkikleri alınarak ilgili birimlere gönderilmiştir.

 

Vatandaşımız tedbir ve gözlem amacıyla Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde takibe alınmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.