70 YILDIR ZEYTİN ÇEKİRDEĞİNDEN TESBİH YAPIYOR.

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Hatay’da 86 yaşındaki  dede, yetmiş yıldır zeytin çekirdeğinden tesbih yapıyor.  Afrin Zeytindalı operasyonunda sınırdaki nöbet tutan askerlere çay demeyen “Çaycı Dede” olarak tanınan H.Muhammet Bulut, yaptığı zeytin tesbihleri insanların manevi dünyasına hitap ediyor.

Hatay Hassa Haydarlar mahallesinde ikamet eden 86 yaşındaki H.MuhammetBulut,yabani zeytin çekirdeklerinden tesbih yaparak, gönülleri fethediyor.

Bir büyüğünün tavsiyesi üzere 15,16 yaşlarında zeytin tesbihi yapmaya başladığını ifade edenH.Muhammet Bulut,70 yıldır  bu işi severek devam ettirdiğini dile getiriyor.

Yaptığı tesbihlerden para almayan Haci Dede, tesbihleri hediye ederek insanların gönül dünyasında yer ediniyor. CumhurbaşkanıR.Tayyip ERDOĞAN’ın Hatay ziyaretinde Cumhurbaşkanına tesbih hediye eden ve resmini de başucuna asan, Hacı Dede ,bir çok devlet büyüğüne de tesbih hediye ettiğini ifade ediyor.

İlerleyen yaşına rağmen bulunduğu bölgedeki olgunlaşan yabani zeytinleri elleriyle tek tek topluyor. Topladığı zeytinleri sert ve pürüzlü bir ortamca elleriyle ovalayarak çekirdeğini kabuğundan ayırıyor. Bu çekirdekleri iyice yıkadıktan sonra,BİZ denen ucu sivri aletle doğru ve düzgün bir şekilde el yordamıyla deliyor. İnce bir zımpara ile de bu çekirdekleri itina ile iyice düzeltiyor.

Hazır hale getirilen  çekirdekleri ucuna ince tel takarak , hizasına göre  ipliğe tek tek diziyor.

Bu meşakkatli ve özen isteyen tesbih yapma işlemini, semaverde demlediği çaylarını yudumlayarak ve çok sevdiği kedisini yanına alarak,zevkli hale getiriyor.

Yabani zeytinlerden tesbih yapmasının tercih sebebi;

Bu zeytin çekirdeklerinin özünün küçük, kabuğunun ise  sert ve kalın olmasıdır. Dayanıklı ve çekim akışı bakımından  seri ve rahat  olan zeytin tesbihleri,hiçbir şekilde boyanmıyor. Özünün yağlı olması nedeniyle kullanıldıkça cam gibi parlıyor ve kına rengini alıyor.

Yetmiş yıldır zevkle ve heyecanla yaptığı zeytin tesbihi mesleğini ömrü yettikçe devam ettireceğini dile getiren H.Muhammet Bulut;

“İnşallah, yeni nesil de bu hayırlı mesleği devam ettirir ve ettireceğini umut ediyorum.”dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.