CHP İskenderun’da 92. Yılını Kutladı…

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Teşkilatı, partinin kuruluşunun 96. yıldönümü dolayısıyla Atatürk Anıtında Çelenk sundu.

Törene İskenderun ve Arsuz Eski Belediye Başkanları ile belediye Başkan adayları meclis üyeleri, Gençlik ve Kadın Kolları ile partililer katıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu  günün anlam ve önemine ilişkin bir  kon uşm a yaptı. Mansuroğlu, 19 Mayıs 1919’da  CHP’nin “AYDıNLANMA YÜRÜYÜŞÜ” ile temeli atıldığına dikkat çekti.

Mansuroğlu konuşmasında: “Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı ile gelişti, Olgunlaştı. Bugün tüzüğümüzün 1. Maddesinde de yazılı olan ”Cumhuriyet Halk Partisi, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün liderliğinde, Anadolu Ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin ve Kuva-yi Milliye’nin devamı olarak 9 Eylül 1923 tarihinde kabul edilen ”Parti Tüzüğü ile kurulmuştur.” şeklini aldı. Cumhuriyet’in devrimci ve gelişmeci özüne, demokratik, laik sosyal hukuk devleti ruhuna sahip partimizin içinden ”6 OK”u değiştirmek isteyen talihsiz, bilinçsiz zavallı sesler geliyor. Bunları dikkat ve ibretle izliyoruz. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün birinci eseri ”CUMHURİYET” kadar önem verdiği ikinci eseri olan ”CHP ”ve onun ödünsüz sağlıklı ve devrimci üyeleri, bağımsız, antiemperyalist kararlı bir ruha sahiptir. Kurtuluş Savaşı ile yoğrulan direnişçi, devrimlerden ödün vermeyen bükülmez ve teslim alınamayan, başkalaştırılamayan sağa çekilemeyecek olan CHP ve CHP’liler içeriden ve dışarıdan yapılacak başkalaştırma ve dönüştürme sapkınlığını püskürtecek güçtedir. ”CHP AİLESİ” nin bu niteliklere sahip başı dik, ”ALTI 0K”a sahip çıkma kararlılığındaki üyeleri olarak Mustafa Kemal’in takipçisi ve neferleri olmaktan gurur duyuyoruz. Aksini düşünenlerin kendilerinin CHPlilik’Ierini sorgulamaları gerekir. Bu duygularla Kuruluş Günümüzü kutluyor, başarılar diliyorum” ifadelere yer verdi.

Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96.kuruluş yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Başkan Güzel,mesajında şu cümlelere yer verdi: ” Ülkemize sosyal demokrasinin kapılarını açan, Atatürk ilkelerinin savunucusu CHP’nin 96.Kuruluş Yıldönümünü gururla kutluyoruz.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi; özgürlük, adalet, eşitlik ve çağdaşlık yolunda sürdürdüğü mücadele ile ülkemizi aydınlık yarınlara taşımak adına durmadan çalıştığına dikkat çeken Başklan Güzel, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Atatürk’ün bizlere bıraktığı bu onurlu mirası omuzlarında taşıyan CHP, Atatürk’ün ilkelerini ifade eden altı okun izinden azimle, yılmadan, taviz vermeden gitmektedir.

Halkımızın emperyalizme karşı verdiği büyük savaşın mirası olan, çağdaş medeniyet ve özgürlük için birlik olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96.Kuruluş yıldönümünü en içten dileklerimle kutluyor; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum.”

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.